Kardeş kentler Çanakkale’de buluştu

Çanakkale’nin kardeş kentlerinden temsilciler, 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında kente geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kardeş kent delegasyonlarını Belediye Meclis Salonu’nda ağırlarken, aynı zamanda Macaristan’ın Tapolca Belediyesiyle de kardeş kent protokolü imzalandı.

Ziyarete, Almanya’dan Osnabrück Belediye Başkanı Uwe Görtemöller ve beraberindeki heyet, İtalya’dan Pomezia Belediye Başkanı Adriano Zuccalo ve heyeti, Macaristan’dan Tapolca Belediye Başkanı Dobo Zoltan ve heyeti ile Çek Cumhuriyeti’nden Pardubice Belediyesi ile ilişkilerin kurulmasına destek veren Kağan Poyraz ve beraberindeki heyetin yanı sıra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ile davetliler katıldı.

Başkan Gökhan, hem 2018 Troia Yılında hem de Uluslararası Troia Festivalinin 55. Yılında kardeş kent heyetlerini Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında, kardeş kentlerin ve kardeş kent ilişkilerinin tarihçesine ilişkin bilgiler verdi. İlk kardeş kent ilişkilerinin 2004 yılında Almanya’nın Osnabrück kenti ile kurulduğunu belirten Başkan Gökhan, bu ilişkilerin kurulmasında emeği ve desteği bulunan kişilere teşekkürlerini iletti. Başkan Gökhan, “Bu ilişkinin başka bir önemi var. Osnabrück 17. yüzyılda oluşmuş ve 30 yıl savaşlarının antlaşmalarının yapıldığı yer. Hatta Osnabrück Belediye Binası o antlaşmanın yapıldığı bina. Osnabrück de kendini barışın kenti olarak ifade ediyor. Her ikimiz de barışın kenti olmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Troia Savaşı sırasında buradan kaçan kişilerin İtalya’nın Pomezia kentinin de bulunduğu bölgeye yerleşmesi dolayısıyla kardeş kent Pomezia için “Onlarla akrabayız, yani ikimiz de Troialıyız” diyen Başkan Gökhan, Pomezia ile de kardeş kent ilişkileri kurmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Çek Cumhuriyeti’nin Pardubice kenti ile de kurulan kardeş kent ilişkileri hakkında bilgi veren Başkan Gökhan, Birinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya cephesinde yaşamını yitiren 508 Türk vatandaşının Pardubice Şehitliğinde bulunduğunu belirterek, ilişkilerin de buradan çıkışlı kurulduğunu ifade etti.

Son olarak Macaristan’ın Tapolca şehriyle iş adamlarının da girişimleriyle ilişkilerin kurulduğunu ifade eden Başkan Gökhan, kardeş kent protokolü imzalanacağından dolayı mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi.

Kardeş Kentlerin Belediye Başkanları ve temsilcileri de yapmış oldukları konuşmalarda Barışın Kenti Çanakkale ile kardeş kent ilişkileri kurmuş olmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını, bu ilişkilerin daha da ileri taşınması ve devamlılığı konusunda destek olacaklarını kaydettiler.

Ziyaret sırasında Çanakkale Belediyesi ile Macaristan’ın Tapolca Belediyesi arasında karşılıklı olarak kardeş kent protokolü de imzalanırken, karşılıklı hediye takdimleri ve hatıra fotoğrafı çekimi ile birlikte ziyaret son buldu.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com