Doğa Silahı

Doğa varlığını insana göre çok daha eskiden beri sürdürüyor. İnsanın var olmasında da en büyük rolü doğa oynuyor. Evrenin döngüsü, dünyanın varlığını sürdürme biçimi ve canlılar yaşamlarını iç içe devam ettiriyor.

Ağaçların yaşama etkisini düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen ‘nefes’ olsa da yiyecekten erozyona kadar birçok farklı alandan söz edilebilir.

Uzun yazılmış doğa övgüleri, farkındalık projeleri bugün sayılamayacak kadar çok. Ancak diğer yandan artan nüfus, değişen toplum yapıları, endüstrileşme derken insanın doğaya zararı kaçınılmaz oluyor. Çünkü birçok tedbir göz ardı ediliyor, çünkü rant kavramı çoğu zaman duyarlılığı, geleceği geri planda bırakıyor.

Bunun yanında çevreye, geleceğimize zararı olan büyük faaliyetler için çoğu zaman direniş de ortaya çıkıyor. Ancak bu direnişler, ya az sayıda kişi tarafından yapılıyor ya da ciddiye alınmıyor ve bir şekilde amacına ulaşamayan etkinlikler arasında yerini alıyor. Bazen de direnişlerin geri dönüşü sevindirici haberlerle oluyor.

Konuyla ilgili döngü böyle devam ederken asıl kötü olan kısmı ise doğanın ve doğa katliamların belli çevrelerin amaçlarına araç olması.

İktidar savaşları ve güç dengelerinin cirit attığı bir dönemde birçok olayın farklı yönden ele alınmasına, kullanılmasına şahit olduk. Ancak çıkar uğruna geleceği ipotek etmek, doğayı peşkeş çekmek ise bambaşka ve ağır durumlar.

Böyle olmakla beraber doğa sevgisini taşıyan ve çocuklarına, gelecek nesillere sağlıklı bir hayat bırakmak isteyen insanların hakları da bu yolda harcanmış oluyor.

Adalet terazileri sarsılmış kişi ve kişilerden hassasiyet bekleme yanılgısını bir kenara bırakıyorum çünkü yaşam yolu doğadan başlıyor. Doğa ise şimdilerde çıkar uğruna araç durumunda.

Asıl düşünülen doğa olmuyor artık. Doğa, çoğu zaman bir silaha dönüşüyor. Birbirinin işine taş koymak isteyen de siyasi alanda savaşan da rant elde etmek isteyen de bu silahla vuruyor düşmanını.
Gerçekten çevre için mücadele verenler de art niyetin safına geçtiklerinde fark etmeden korumaya çalıştıklarını vuran birer silah oluyorlar.

Bu olaydan zararlı çıkan ise aslında hepimiziz.

Ancak devam eden düzende, yitirilmeye mahkum olanların başında gelen doğa silahı ikinci yarıda bize dönecek ve insanoğlunun düştüğü yanılgılara düşmeyerek gereğini yapacak.
Geç kalışımızı anladığımız gün yok olacağız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com