Ceylan’dan TBMM’ye Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “İşsizlik Sigortası fon varlığının ne kadarı Çanakkale’den toplanmıştır?” sorusunu sordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığına soru önergesi veren CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 2000 yılının ikinci yarısından sonra oluşturulan işsizlik sigortası fonundan ülkemiz işçilerinin yeterince faydalanamadığı iddialarını ve Çanakkale’deki işsizliğin boyutlarını Bakan Selçuk’a sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, fonun uzun bir süredir kaynak topladığından bahisle “Fonun yürürlüğe girdiği tarihten bu güne işçi ve işveren primleri, devlet katkısı, faiz ve diğer gelirler toplamı kaç Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir?” sorusunu yöneltti.

Ceylan verdiği önergede “Kurulduğu günden yanıt vereceğiniz tarihe kadar fonda biriken paralardan kaç Türk Lirası işsizlik maaşı için başvuru yapan vatandaşlarımıza dağıtılmıştır?” dedi.

Ceylan, İşkur’un hazine ihalelerini takip ettiğine ve işsizlik sigortası fonun hazineyi fonlamak için kullanıldığına vurgu yaparak , “Fonun faiz gelirlerinden ne kadarı devlet tahvillerinden elde edilmiştir? Fonun faiz gelirlerinin ne kadarı bütçeye nema olarak, gelir, kaydedilmiştir?” sorularını yöneltti.

Ceylan’ın yönelttiği diğer sorular ise şöyle:

“2002 yılından yanıt vereceğiniz tarihe kadar Çanakkale ilinde yıllar itibariyle işsizlik oranı nedir? Yıllar itibariyle Çanakkale’deki işsiz sayısı kaçtır? 2018 yılında işsizlik sigortası ödeneği için Çanakkale’de ilçeler bazında başvuru yapan işsiz sayısı kaçtır? Kaç kişi işsizlik ödeneğinden faydalanmaya hak kazanmıştır? İşsizliğin en yaygın olduğu ilçemiz hangisidir? İşsizlik Sigortası Fon varlığının bugünkü değerinin ne kadarı Çanakkale ilinden toplanmıştır?

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com