“İkram yemeklerinin numunesi saklanmalı”  

Çanakkale Belediyesi’nin resmi internet sitesinden, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından il genelinde yöresel olarak yapılan düğün, mevlid, cenaze ve köy hayırları yemekleri gibi toplu olarak verilen pilav ve yemeklerden dolayı zaman zaman yaşanan zehirlenme vakalarına ilişkin bilgilendirmede bulunulduğu bilgisi paylaşıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimizde yöresel olarak yapılan düğün, mevlid, cenaze ve köy hayırları yemekleri gibi toplu olarak verilen pilav ve yemeklerde zaman zaman gıda zehirlenme vakalarıyla karşılaşılmaktadır. Bu tür toplu yemekler bu işi yapmaya yetkili ve izinli yemek fabrikaları, lokantalar gibi yerlere yaptırıldığı gibi, düğün, mevlid ve cenaze sahiplerinin kendi imkanları ile köy hayırlarında ise köy halkının işbirliği ile yapılabilmektedir.

Bu tür toplu yemeklerde dağıtım yapılmadan önce, dağıtılacak olan her yemek için ayrı ayrı en az 250 gr olacak şekilde cam kavanozlara numune alınarak (şahit gıda numunesi) 72 saat sureyle buzdolabında saklanmalıdır. Alınan numuneler herhangi bir zehirlenme vakası meydana geldiğinde yetkililere teslim edilerek, zehirlenmeye neyin sebep olduğunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır.”