Bir gençlik müdafaası: Anafartalar Zaferi

Bugün, 10 Ağustos… Anafartalar Zaferi’mizin 103’üncü Yıldönümü’nde, başta önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygıyla yad edeceğiz. Tarihi Alan’da her yıl olduğu gibi bu yıl da anma törenleri düzenlenecek. Törenlere, Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in davetiyle Çanakkale’ye ilk defa gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılacak.

Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, törenler ile ilgili gazetemize yaptığı konuştu. “Çanakkale sadece bir askeri zafer değil, bir milletin özüne dönmesi ve kendini hatırlamasıdır.” diyen Kaşdemir, Çanakkale’nin bir dirilik ve bir gençlik savunması olduğunu vurguladı. Gözünü kırmadan canını ortaya koyan askerlerin de, başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm kumandanların da çok genç olduklarını belirten Kaşdemir, “O kahramanları unutturmamak da bizim görevimizdir!” diye konuştu.

“BU TOPRAKLARDA DOĞAN RUH ANADOLU’YU KUŞATTI

Kaşdemir, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Anafartalar zaferinin 103. yıldönümünde yine büyük bir katılımla o kahramanları yad edeceğiz. Her şeyden önce şunu söyleyelim, Çanakkale bir diriliştir. Aslında bir gençlik savunmasıdır. Vatanı sahiplenmek adına göğsünü siper etmiş ve gözünü hiç kırpmadan en değerli varlığı olan canını ortaya koyabilmiştir. Çünkü Çanakkale Zaferi’nde askerler de çok genç, kumandanlar da çok genç. Askerlere bakıyoruz, 19-22 yaşlarında… Kumandanlara bakıyoruz (başta Mustafa Kemal olmak üzere) hepsi 30’lu yaşların başında… Yani Çanakkale müdafaası aslında bir gençlik müdafaasıdır. Gençlik 103. yıl önce olduğu gibi her zaman vatan savunması söz konusu olduğunda hemen bütün fedakarlıkları ortaya koyarak, en büyük güçlere karşı nasıl galip gelineceğini, haksızlığa karşı haklının nasıl galip geleceğini ortaya koyuyor. Bizler de her zaman diyoruz ki Çanakkale Ruhu bu topraklarda doğdu ama sonrasında bütün Anadolu’yu kuşattı. Buradaki ruh ile gittik Kut’ül Amare’de zafer kazandık. Buradaki ruh ile biz Kurtuluş Savaşı’nı kazandık. Buradaki ruh ile Kore’ye gittik, Kıbrıs’ı aldık. Çanakkale Ruhu 103 yıl sonra tekrar ayağa kalktı ve 15 Temmuz’da yine vatanın tehlikede olduğu ortaya çıkınca yine vatandaşımız, fedakar gençlerimiz ortaya çıktı ve yine vatanına, geleceğine sahip çıktı.”

“BU RUH HEP VAR OLDU VE VAR OLMALIDIR”

“Çanakkale Ruhu bu topraklarda hep var olacak ve var olmalıdır. Biz de bu ruhu canlı tutmak adına her zaman bu tür etkinlikleri yapıyoruz. Sadece 15 Ağustos’ta değil, 365 gün boyunca bu ruh için çalışıyoruz çabalıyoruz. Bu ruhu oluşturan kahramanları unutturmamak her daim hatırlatmak da bizim görevimiz. En başta da Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Anafartalar’da bir destan yazan ordunun muzaffer komutanı, genç, cesur ve gözüpek komutanı… Daha sonra Kurtuluş Savaşımızın baş komutanı ve Cumhuriyetimizin de kurucusu… En başta o büyük insanın ruhu şad olsun.”

“ÇANAKKALE SADECE BİR ASKERİ ZAFER DEĞİLDİR”

“Sonrasında bakıyorsunuz bütün Arıburnu’nda, Anafartalar’da, Zığındere’de, Conkbayırı’nda ve Seddülbahir Kerte’de Fevzi Çakmak da orada, Kazım Karabekir de orada, Ali İhsan Sabis de orada… Bütün o genç komutanlar burada destan yazmışlar. Fedakarlıkta şu ortaya çıkıyor; Çanakkale’de savaşan bütün bu genç komutanlar, Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal’in emrinde mücadele veriyor ve bu mücadeleyi de hep birlikte kazanıyorlar. Bu nedenle Çanakkale çok çok önemlidir. Tarihin seyrinin değiştirildiği bir yer. Çanakkale’de tarih yeniden yazıldı. 100 yıldan beri gerileme sürerken, yeniden ayağa kalktığımız Çanakkale’de birlik ve beraberlikle bu milletin tekrar ayağa kalkabileceği ve başarabileceği ortaya çıkıyor. O nedenle Çanakkale sadece bir askeri zafer değildir. Çanakkale aslında bir milletin yeniden özüne dönmesi, daha doğrusu kendini hatırlamasıdır.

KAŞDEMİR’DEN 80 MİLYONA DAVET

Çanakkale’de her bölgeden insan var. Çanakkale o nedenle müşterek değerimizdir. O nedenle biz Çanakkale’yi beraber yürümemizin de bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Yüz binlerce insan bu nedenle her yıl burayı ziyarete geliyor. Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu güzel coğrafyada bize tarihten emanet kalan her şeyi ayağa kaldırmak ve o büyük kahramanları unutturmamak adına görev yapıyoruz. Bu törenlere de herkesi bekliyoruz. Bütün Çanakkalelileri ve tüm Türkiye’yi, 80 Milyonu, alana davet ediyoruz. Hepimizin dedesi buradaydı ve canlarını ortaya koymuştu. Onların torunları olarak hep birlikte burada olmalıyız. Dedelerimizin izinden gitmeliyiz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılacağı törenler; saat 10.00’da, geçtiğimiz aylarda restorasyonu tamamlanan ve ziyaretçiler tarafından çok beğenilen Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi Açılışı ile başlayacak. 11.00’de Conbayırı’nda Atatürk Zafer Anıtı’nda düzenlenecek törenler, 13.15’te Kabatepe’de düzenlenecek mevlid-i şerif programı ile devam ederken, 20.00’de Anadolu Hamidiye Tabyası’nda düzenlenecek birbirinden güzel türkülerden oluşan Senfoni Müziği Konseri ile sona erecek. Eylem Gözeldere