Festival Coşkusu Başlıyor

Kentlilerin coşkuyla beklediği 55. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri, bugün başlıyor. Resmi açılışın yarın Troia Antik Kenti’nde yapılacağı festivalin ilk etkinlikleri, bugün eş zamanlı olarak Çimenlik Kalesi’nde ve Özgürlük Parkı’nda başlıyor. Yaratmış olduğu eserler dünya çapında ses getiren ünlü piyanist Fazıl Say, bugün akşam Çanakkale halkı ile buluşacak. Say’ın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın talebiyle bestelediği “Troia Sonatı”nı kentliler tarafından merakla bekleniyor.

Kentin uzun zamandır merakla beklediği ve hemen hemen çarşıda ve pazarda kentlilerin birbirlerine sorular sorduğu festival zamanı nihayet geldi. Yazın ortalarında etkinlik ve kültürel faaliyet bekleyen Çanakkale halkı 9-13 tarihleri arasında; kültürel etkinlik ziyafeti yaşayacak.

Dünya çapında bir üne sahip olan ve ürettiği eserler kıtalar arası yayılan Fazıl Say bugün Çanakkale halkı ile Çimenlik Kalesi’nde buluşacak. Piyano resitali sunacak olan olan Say’ın “Truva Sonatı”, saatler 21.30’u gösterdiğinde başlayacak. Çimenlik Kalesi için dikkat edilmesi gereken bir husus buluyor. Çanakkale Belediyesi’nin etkinlik takvimine not düşülen ikazda, “Etkinlikler kapsamında Çimenlik Kalesi’ne girişler 20.30’dan itibaren gerçekleşecektir” cümleleri paylaşıldı.

Fazıl Say Çanakkale ile ilgili kendi twitter hesabından üretmiş olduğu Truva Sonatı ile ilgili ufak tınılar paylaşmıştı. Sosyal medyada binlerce takipçisi bulunan Say, bugün Çanakkale’de müzik ziyafeti yaşatacak…

Fazıl Say ile eş zamanlı olarak aynı saatte 21.30’da Esenler Mahallesi’nde bulunan Özgürlük Parkı’nda Balkan orkestrası olan Barselona Gipsy grubu sahne alacak. Etkinliklerin eş zamanlı olması festivalin kentin her noktasına eşit bir şekilde yayılmasını sağlayacak.

55.si düzenlenen ve ulusal basında ve televizyon kanallarında da reklamı dönen, tüm Türkiye’nin merakla beklediği halka açık, kamusal ve ücretsiz olan Troia Festivali bugün başlıyor!

Festivalin resmi açılışı ise yarın Troia Antik Kenti’nde gerçekleşecek. Saat 19.30’da kokteyl yapılacak olurken saatler 20.00’i gösterdiğinde açılış konuşmaları gerçekleşecek. Açılış töreninde aynı zamanda Homeros Bilim ve Kültür Sanat Ödül Töreni düzenlenirken, Haluk Şahin ve Cevat Çarpan tarafından Homeros Okumaları hayat bulacak…

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.