3 Oda 1 Kriz!

Çanakkale’de uzun süredir durgun olan emlak sektörünü, ne köprü inşası ne de başka bir yatırım kurtarabiliyor. Doların ve Euro’nun kontrol edilemez yükselişi, her şey gibi emlak sektörünü de vururken emlakçılar gazetemize açıklamalarda bulundular. Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, oluşan bu tablonun ve devren kiralık dükkan sayılarındaki artışın nedenini yaşadığımız ekonomik krize dayandırdı.

Uzun zamandır Çanakkale’de emlak sektörü üzerinde kara bulutlar dolaşmaya devam ediyor. Çanakkale Merkez’de köprü inşasında sonra artan fiyatlarda henüz bir düşüş yaşanmamışken, kiralarda İstanbul ile yarışır düzeye geldi. 3+1 dairelerin fiyatları konumuna göre ortalama 1.500 TL olurken vatandaş, asgari ücretle yarışan kiraya isyan etti. Kadıköy’de 3+1’e 1.500 TL kira ödediğini belirten vatandaşlar “Esenler’de bu fiyatlar neyin nesidir” diye sormaktan geri durmadı.

Çanakkale’de emlakçılar uzun süredir piyasanın durgun olduğunu ve seçimlerden sonra ekonomide sağlanamayan istikrardan dolayı krizden söz ettiler.

Ekonomik kriz mi var? Bu sorunun cevabını Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara gazetemize yanıtladı ve boş dükkanlar çoğalmışsa bu bir krizdir vurgusunda bulundu.

“EMLAKÇILAR ORTAK FİKİRDE; PİYASA DURGUN!”

Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara Çanakkale emlak piyasası ile ilgili, “Bütün arkadaşlarımızın dediği gibi şu anda Çanakkale’de satışlar bir hayli durgun… Emlakçıların hepsi aynı değerlendirmeyi yapıyorlar. Şu anda Çanakkale’de boş daire var ama fiyatlar oldukça yüksek. Mal sahipleri konutların değerlerinin üzerinde fiyat söylüyorlar ve alım satım işlemi gerçekleşmiyor. Sizlerde yakından takip ediyorsunuz dolar her geçen gün yükseliyor. Dolar aldı başını gidiyor, Türkiye’de şu anda ekonomik istikrar söz konusu değil.

“BOŞ DÜKKAN VARSA KRİZ VARDIR”

Çarşı’da dükkan kiraları ve satış fiyatları çok yüksek. Nadiren boşalan dükkanlar pahalı değişim gösterdiği için yanaşılmıyor. Boş dükkan varsa bunun nedeni şu anda bir ekonomik kriz olduğundandır. Türkiye’de bir kriz ortamı var ve istikrar şu anda gözükmüyor…” değerlendirmelerinde bulundu.

“ÇANAKKALE’DE KİRALAR İSTANBUL’LA YARIŞIYOR”

Emlakçı Yılmaz Altuğ, “Emlak piyasasında şu sıralar fiyatlar geçtiğimiz aylardaki fahiş rakamlar gibi değil. Fiyatlar düştü. Fiyatlar düşmesine rağmen satışlarda bir hareketlenme olmadı. Emlak sektörü uzun zamandır durgun bir şekilde yola devam ediyor. Çanakkale’de kiralar oldukça yüksek seyir ediyor. Kiralar İstanbul piyasasına yaklaştı ona rağmen kiralık daire bulmak çok zor.

“KÜÇÜCÜK DÜKKANLAR 2.500 TL KİRAYA VERİLİYOR”

Çanakkale’de Merkez’de dükkanlar artık tutulmuyor. Demircioğlu ve Çarşı Caddesi’nde dükkanlara yanaşılmıyor. Küçücük dükkanlar 2 bin 500 TL civarlarında. Çarşıya çıktığınızda göreceksiniz birçok dükkan devren kiralık vaziyette duruyor. Eylül ayında öğrencilerin gelmesiyle de fiyatlarda ya da piyasada bir hareketlenme beklenmiyor. Öğrencilerin kiralık daire bulması da artık zor gözüküyor çünkü daire yok” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com