Hem Yardım Hem Farkındalık

(250 kg Plastik = 1 Tekerlekli Sandalye)

Mavi kapakların toplanması ile ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye alma kampanyası hala devam ediyor. Kampanya artık yalnızca kapakları değil, plastik şişeleri de kapsıyor. Çanakkale Sakatlar Derneği Başkanı Ümit Burunlular’ın verdiği bilgiye göre; 250 kg plastik ile 1 tekerlekli sandalye alınabiliyor.
Geçtiğimiz yıllarda plastik kapakları biriktirilerek ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye verilmesi için başlatılan kampanya hala devam ediyor.
Kampanya ile ilgili bir dönem çıkan haberler, suistimal edildiği ve kampanyanın devam etmediği yönünde olmuştu. Ancak kampanyanın başladığı dönemden itibaren destek gördüğü ve belediyeler tarafından da kapakların toplandığı biliniyor. Kampanyaya gelen yoğun talep üzerine ise belediyeler sorumluluğu derneklere bırakıyor.

HEM YARDIM HEM FARKINDALIK
Çanakkale’de kampanya hala Sakatlar Derneği Başkanı Ümit Burunlular’ın öncülüğü ile devam ettiriliyor. Burunlular,kampanya sürecini şöyle aktardı: “Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul-Çerkezköy 2007 yılında kampanyayı başlatmıştı. 3 bin kapakla 1 tekerlekli sandalye şeklindeydi. Sponsor olarak belediyeler destek veriyordu. Ancak çok yoğun talep olduğu belediyeler tarafından ifade edilerek kampanya sonlandı. Türkiye Sakatlar Derneği, akabinde 250 kg plastik ile 1 tekerlekli sandalye alınabileceğini açıkladılar. Hem engelli yardımı hem de çevre adına farkındalık olması için devam ettirdi. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da suistimaller söz konusu oldu. Toplama merkezlerimiz aracılığı ile biz sürdürdük. Derneğimizi arayarak toplama merkezine bırakmak isteyenlerin plastiklerini kabul ediyoruz. Artık şişeleri de alıyoruz.”


“SUİSTİMAL İHTİMALİNE KARŞI DERNEĞİMİZLE İRTİBATA GEÇİLMELİ”
Burunlular, kampanya ile ilgili gazetemize bilgi verirken özellikle dernek ile iletişime geçilerek destek olunması gerektiğinin altını çizdi. Suistimal edilme olasılığına karşı önlem aldıklarını belirten Burunlular şöyle konuştu: “Yardım etmek isteyenler mutlaka bizimle iletişime geçsinler. Bizimle irtibat kurmadan herhangi bir yere destek vermesinler. Suistimal ediliyor, başka yere gidiyor. Bizler ihtiyaç sahiplerine yardım etmekte zorlanıyoruz. Bize gelen plastikler için geri dönüşümcülerle anlaşıyoruz. Hesabımıza para yerine sandalye bağışı istiyoruz. Normal şartlarda devlet, tekerlekli sandalyeyi karşılıyor. Biz sağlık karnesi olmayan, zor durumda olduğuna inandığımız ve çeşitli yollarla bize başvuranlara yetişmeye çalışıyoruz. Sağlık raporlarına da bakıyoruz. Mutlaka derneğimizden bilgi alsınlar, paralar boş yere gidebilir. Yardım ihtiyaç sahiplerine gitmelidir.”

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com