Çanakkale’den Dünyayı Saracak Troia Festivali

Kentlilerin her yıl ilgiyle takip ettiği Uluslararası Troia Festivali başlıyor. Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55’incisi düzenlenen festival, 9 Ağustos Perşembe Günü dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın bestesiyle başlayacak. Belediyenin talebiyle Say tarafından festivale özel hazırlanan “Troya Sonatı” da ilk kez, tarihi Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde tüm dünya ile aynı anda Çanakkaleliler ile paylaşılacak.

12 Ağustos Pazar Günü ise dünyaca çapında tanınan sanatçımız Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen ve Aytaç Manizade yönetiminde Troia Efsanesi Operası sahnelenecek. Festival boyunca birbirinden değerli sanatçılar kentlilerle buluşacakken Troia Ören Yeri’nde gerçekleşecek olan festivalin resmi açılış töreninde ise Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü bu sene Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edilecek.

 

Bu yıl 55’incisi düzenlenen Çanakkale Belediyesi Uluslararası Troia Festivali, 9 Ağustos Perşembe günü başlıyor. Festival kapsamında 13 Ağustos’a kadar müzikten tiyatroya, söyleşiden sergilere kadar pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

ÇANAKKAL BELEDİYESİ’NİN TALEBİYLE BESTELENMİŞTİ

Çanakkale, festival boyunca dünyaca ünlü pek çok sanatçıya ev sahipliği yapacak. Bunların başında besteleriyle dünya çapında tanınan piyanistimiz Fazıl Say, Çanakkale Belediyesi’nin talebiyle Festivale özel olarak hazırladığı “Troya Sonatı”nı ilk kez 9 Ağustos’ta Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde Çanakkale’den paylaşacak.

SANATSEVERLER TROİA EFSANESİ OPERASINI BEKLİYOR

Yine bir dünya prömiyeri de 12 Ağustos Pazar günü Çimenlik Kalesi’nde gerçekleşecek. Bu tarihte, Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünya çapında da tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı’nın bestelediği ve Aytaç Manizade yönetiminde sergilenecek Troia Efsanesi Operası sahnelenecek.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ SANATÇILAR KENTLİLERLE BULUŞACAK

Öte yandan, 55. Uluslararası Troia Festivali bu sene Fransız sanatçı Dany Brillant, film müzikleriyle tanınan Yunan sanatçı Eleni Karaindrou, Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dizdar, Rubato ve Dina Ensemble ile Boğaz Saz Grubu, Hedon Orkestrası ve Fevzipaşa Dans Grubunu da kentte ağırlayacak.

BU YIL ÖDÜL, HALUK ŞAHİN’E VERİLECEK

Kentin pek çok noktasında gerçekleşecek olan 55. Uluslararası Çanakkale Troia Festivali etkinlikleri kapsamında müziğin yanı sıra, söyleşiler, sergiler, tiyatrolar ve spor etkinlikleri de kentlilerle buluşacak. Bununla birlikte 10 Ağustos Cuma günü Troia Ören Yeri’nde gerçekleşecek olan festivalin resmi açılış töreninde geleneksel hale gelen Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü de bu sene Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edilecek.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com