Marmara Denizi’nde 10 Çöpten 1’i Plastik

Gazetemizde yer verdiğimiz “Plastik Yiyoruz” başlıklı haberle benzer içeriğe sahip olan 2 haber de WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ve Turmepa Temiz Deniz Derneği’nden geldi. Akdeniz’i en çok Türkiye’nin kirlettiği açıklanırken Marmara Denizi’ndeki 10 çöpten birinin plastik olduğu açıklandı.

 

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde yer alan “Plastik Yiyoruz” başlıklı haberde Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya ile denizlerde plastikler, Çanakkale ve Türkiye’nin durumunu konuşmuştuk. Benzer bir haber de WWF’nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Plastik Kapanından Çıkış Akdeniz Plastik Kirliliğinden Kurtulmak Raporu’ndan geldi. Rapora göre; Akdeniz’i en çok Türkiye kirletiyor.

Akdeniz’in açık sularını, deniz tabanını ve kıyılarını kirleten atıkların yüzde 95’i plastik. Akdeniz’e en fazla plastik atık boşaltan ülkeler, sırasıyla Türkiye (günde 144 ton), İspanya (126 ton), İtalya (90 ton), Mısır (77 ton) ve Fransa (66 ton). Türkiye’de yılda ortalama 1.24 milyon ton plastik üretiliyor. Bu plastiğin yüzde 40’ının geri dönüştürüldüğü söyleniyor.

Turmepa Temiz Deniz Derneği’nin verilerine göre ise; Marmara Denizi’ndeki her 10 çöpün 1 tanesi plastik, her 7 plastiğin 4 tanesi kara kökenli. Karadeniz’deki her 10 çöpün 5 tanesi plastik, her 5 plastiğin yüzde 50’si yabancı gemiler kaynaklı.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.