“Kargalardan Önce Yi”

Bozcaada’da günden güne gelişen turizmin altında ezilen bağcılığın eski ivmesini kazanabilmesi için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bozcaada aşığı komedyen ve oyuncu Ata Demirer de çavuş üzümü üretimini desteklemek amacıyla bağbozumu yaparak görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Demirer, esprili bir dille Çavuş Üzümü’nün tanıtımını yaptı. Çavuş Üzümü, haberlerin ardından Cuma Pazarı’nda büyük harflerle yazıldı.

Turizm baskısı altında kalan bağcılığın desteklenmesi için düzenlenen bağ bozumu turları ünlüler tarafından da destek görüyor. Bozcaada Kaymakamlığı’nın desteğiyle, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından çavuş üzümü pazarına destek başlatılan bağ bozumu turları devam ettiriliyor.

Bozcaada’ya olan sevgisi ile bilinen Ata Demirer, çavuş üzümüne desteğini esirgemedi.Demirer; topladığı üzümlerin tadına baktı, ‘Yimelere doyamayacaksınız.’ diyerek, herkesi Ada’ya davet etti. Demirer, ‘Kargalar yimeden sen yi’ diyerek çavuş üzümüne yeni bir reklam spotu buldu. Bozcaada’da bağbozumu günleri yapıldığını, herkesi üzüm toplamaya ve yemeye beklediklerini söyleyen Ata Demirer, “Çavuş üzümü, çok özel bir sofra üzümü. Çok şekerli. Kendine has bir aroması, bir tadı var ve onu daha çok geliştirmek, tanıtmak istiyoruz. Yimelere doyamayacaksınız. O kadar söyleyeyim size. Hepinizi Bozcaada bağ bozumuna bekliyoruz’ diye konuştu.

Bu haberlerin ardından popüler olan Çavuş Üzümü Cuma Pazarı’nda da etiket değiştirdi. Esnaf, ada üzümünün satışının arttığını ifade etti.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.