Şeftalide İhracat Yoğun

Çanakkale ile Umurbey arasında köprü görevi gören şeftali 2.00 TL’den alıcı buluyor. Şeftalinin satış fiyatı vatandaşı güldürürken esnafı düşündürdü. Esnaf şeftaliye talep var vurgusunda bulundu.

Umurbey arazisinden çıkan şeftali Çanakkale pazarında bir hegamonyaya sahip… Umurbey’in şeftalisinin sırrı ise düzenli ve bakımlı olması olarak açıklandı. Umurbey’den Çanakkale’ye uzanan şeftalinin şu anda piyasa, tezgah fiyatı 2 TL bandında. Esnaf 2 TL’nin altına inmez derken, şu anda ihracattan dolayı şeftalinin de piyasasının hareketli olduğunu belirtti. Vatandaş tezgah fiyatının 2 TL olmasından pekte şikayetçi olmadı.

“Şeftaliye Talep Çok İhracatta Durum İyi”

Pazar esnaflarından Ayhan Atan içinde bulunduğumuz gün itibariyle şeftaliyi masaya yatırdı. Atan konuyla ilgili olarak, “Şeftalide şu anda ihracat kapanmadığı sürece fiyatlar düşmez. İhracatta özellikle nektarinde şu anda talep çok fazla. Tüylü şeftali desen talep çok… Fiyatlar bu şekilde devam eder. Çiftçilikte üretimde masraflar çok arttı. Masraflar arttıkça kar marjında düşüş yaşandı. İlaç fiyatlarına gelen zam bizi zor durumda bırakıyor. Ben şeftaliciyim, şeftalinin 10-15 günde bir ilaçlaması var. İlaç 700 TL’den 1.200 TL’ye dayandı. Geçen sene yövmiyeler 50 TL iken bu sene 80 TL oldu. İhracatta olmasa yapılmayacak duruma geldi” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com