LIGHT ÜRÜNLER MASUM MU?

Tavsiye etmiyoruz değil ancak etiket bilincinin oluşmasını istiyoruz. Öyle ki, ‘light’ adı altında satın aldığımız ürünler acaba iyi niyetimiz kadar masum mu?

Sürdürülebilirlik aslında her konuda olduğu gibi burada da geçerlidir. Tüm kilo verme sürecinizde light, yağsız ürünlerle beslenmek devamını getiremeyeceğiniz bir alışkanlıksa ki diyet bitiminde çoğunlukla böyle oluyor aslında koruma dönemi için risk arz ediyor demektir. Süt grubu yağ kısıtlamalarının yerine pişirme yöntemine dikkat etmek, salataya ölçüyle yağ kullanmak, yemek sularını tüketmemek gibi alışkanlıklar daha isabetli olacaktır hem de sürdürülebilir!

Light ürün listesinin başında tatlı alternatifler bulunuyor. Bisküvi, kurabiye, çikolata, pirinç patlağı… Oluşan algı da şu oluyor ne yazık ki: Canım tatlı istiyor, bu ürün light, yani daha az kalorili, yani sınırsızca tüketebilirim. Ne yazık ki kalorisi düşük gibi görünen bu ürünlerin içerisinde günlük yağ ihtiyacınızın tamamını alırken en az 1 dilim ekmek kadar da karbonhidrat almış oluyorsunuz.

Bu noktada tercihleriniz de önem arz ediyor. Yani siz ortalama bir öğündeki 150 kaloriyi 2-3 bisküviden mi yoksa bir dilim etimek, 1 dilim beyaz peynir ve 4-5 adet zeytin ve çiğ sebzelerden mi almayı seçiyorsunuz? Ya da tatlı ihtiyacınızı light bisküviyle mi yoksa muz ve kakao ile mi karşılıyorsunuz? Verdiğiniz cevaplarla aslında masumiyet kavramının sınırlarını da siz belirlemiş oluyorsunuz.

Bir de tatlandırıcılı ürünler var. Kan şekerinize tıpkı basit şeker muamelesi yapan bu grupla üretilen ürünler aynı zamanda bağırsak floranızda değişikliğe de sebep olabilirler. Aslında yapılan araştırmalara bakacak olursak, şekerli bir ürün yağlanmayla beraber giderilebilir bir kiloya sebep olurken yapay tatlandırıcıyla üretilen ürünler ne yazık ki kalıcı ve uzun soluklu oluşuyor.

Yani dikkat etmemiz gereken rakamsal kaloriler değil, bu kalori içeriğin temizliğidir.  Bu yüzden ürendeki light, yağsız, kalorisi düşürülmüş ifadelerine takılmadan etiketi detaylı incelemek ve eklenti şeker olmaması, doymuş yağ ve trans yağ miktarı gibi parametreleri daha fazla dikkate almalıyız.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com