İkamet Değişikliği Yapmayana Ceza

Bulunduğunuz adresten başka bir adrese taşınma dolayısıyla ikamet değişikliğinin yapılmaması halinde para cezası kesiliyor.

2007 yılından itibaren ikamet adresleri ülkemizde veritabanına kayıtlı olarak duruyor. Buna bağlı olarak ikamet değişikliklerinin bildirilmesi de yasal zorunluluk olarak kabul ediliyor. İkamet değişikliği; nüfus müdürlüklerine müracaat ederek ve ya e-imza ile e-devlet üzerinden yapılıyor.

Öncelikle adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu öğrenmek için http://adres.nvi.gov.tr web adresinden sorgulama da yapılabiliyor.

Süre ve Ceza Ne Kadar ?

İkamet değişikliği süresi 20 iş günü olarak belirlenmiş; bu süre içinde değişiklik yapmayanlara idari para cezası uygulanmaktadır. 50 TL belirlenen para cezası birçok kaynakta fazla miktarlarda lanse edilmektedir. Ancak para cezasının kişiye tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda cezanın 1/4′ ü indirim yapılır. İnternet üzerinde bir çok web sitesinde geç bildirim cezasının 480 TL olduğu bilgileri yazsa da bu bilgilerin gerçeğe aykırı olduğu teyit edilmektedir.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.