Sırada Yenice Var!

Çanakkale’de halkın merakla beklediği Atikhisar bölgesinde altın madeni arama faaliyeti ile ilgili, Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı verildi. Atikhisar’a ruhsat verilmesinin ardından gözler bu sefer Yenice Çırpılar ve Kovancı köyleri yakınlarına kurulması planlanan, Çırpılar Termik Santraline çevrildi. Çevre örgütleri birleşerek Yenice Çırpılar Köyü’ne kurulması planlanan Termik Santral ile ilgili bir basın bülteni yayınladılar. Santral, yılda 3,52 milyon kömür tüketmesi ve 140 futbol sahası büyüklüğünde alanı külle kaplayacağı ön görüldü.

Çanakkale’de kurulan santraller, açılması planlanan maden ocakları ve kurulması gündemde olan termik santraller uzun süredir yerel ve ulusal gündemi meşgul eder oldu. Çanakkale son zamanlarda barışın kenti ünvanı ile değil çevre olayları ile anılır oldu. Geçtiğimiz aylarda Atikhisar Bölgesi’nde altın madeni arama faaliyetleri kapsamında ağaçlar kesilmiş ve çevreciler sokaklara dökülmüştü. Atikhisar’da sonuç değişmedi ve Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı verildi. Atikhisar’ı önümüzdeki süreçte karanlık günler bekler oldu.

“Çevreciler Tepki Gösterdi”

Atikhisar’dan sonra Çanakkale’de oklar Yenice’de bulunan Çırpılar ve Kovancı köylerinin olduğu mevkiye kurulması planlanan Termik Santrale çevrildi. Bölgede kurulması planlanan termik santral ile ilgili TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası, Çırpılar Termik Santrali projesi için çıkan ÇED raporu olumlu kararına itiraz ederek dava açtı.

“ÇED Raporuna Dava Açıldı”

Çevreciler ortak olarak yayınladıkları basın bülteninde, “Çanakkale’ye bağlı Yenice ilçesinin Çırpılar ve Kovancı Köyleri yakınlarında yapılması planlanan, yılda 3,52 milyon kömür tüketeceği öngörülen ve 140 adet futbol sahası büyüklüğünde bir alanı külle kaplayacak 200 MW kurulu güce sahip santralın iptali için Türkiye çapında sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar bir araya geldi. 29 Haziran’da yayınlanan ÇED olumlu kararının iptali için TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası dava açtı.

“Tarımsal Ürünler Yok Olma Tehlikesinde”

Çırpılar ve Kovancı köylerinin yerleşim alanları kadar bir alanda iki katlı apartman yüksekliğinde (4,7 metre) kül birikeceği hesaplanıyor. ÇED raporuna göre santral, soğutma için yılda 3,5 milyon metreküp suyu tarımsal sulama amaçlı kullanılan Çırpılar Göleti’nden çekecek. Buradaki su yetmezse yer altı suları ve yöredeki diğer akarsuların suyu kullanılacak. Termik santral ve maden projesi, Balıkesir’in Bandırma ilçesine içme suyu temin eden Gönen Barajı’nın uzun mesafe koruma alanı içinde kalıyor. Termik santral ve madencilik faaliyetinden çıkan her türlü atık kolaylıkla içme suyu havzasına ulaşabilecek ve içme suyunun kirlenmesine neden olacak. Projenin, içme ve sulama suyunun tükenmesine, bölgede yetiştirilen kapya biberi, Kalkım çileği gibi ürünlerin de yok olmasına yol açacağı öngörülüyor” cümlelerine yer verildi.

“Yöre Halkı Santrali İstemiyor”

Konu ile ilgili basın bülteninde, TEMA Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Deniz ATAÇ “Bölge tarımsal potansiyeli yüksek, verimli tarım arazilerine sahip bir bölge. Proje sahasındaki muhtarlar ve yöre insanları da bu termik santralın yörelerine zarar vereceğinin farkında, bu nedenle bu santralı istemiyorlar” dedi.

“9 Yeni Santral Yapılmak İsteniyor”

Kazdağı Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan ise “Çanakkale’nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretme potansiyeli çok yüksek. Buna rağmen halihazırda ilimizde 5 tane kömürlü termik santral ile elektrik üretiliyor ve 9 tane yeni kömürlü termik santralın yapılması isteniyor. Yenice ilçesindeki Çırpılar Termik Santral Projesi de bunlardan biri” açıklamasında bulundu.

“Projenin Ekonomik Ömrü 25 Yıl”

ZMO Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Başkanı Türker SAVAŞ ise şöyle dedi: “Ancak söz konusu kararın henüz Bakanlık onayı yok. Buna rağmen ÇED olumlu kararı çıktı. Projenin ekonomik ömrü 25 yıl olarak öngörülüyor. Ancak çevreyi kirletme potansiyeline bakıldığında 25 yılda havayı, suyu ve toprağımızı öyle bir kirletecek ki burada tarım yapma olanağı ortadan kalkacak” tepkisini gösterdi.

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com