Mahpuslar İçin Yaşam Hakkı İstendi

İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi dün basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasının konusu ise ağır hasta mahpuslar için yaşam hakkı talebi oldu.

Ağır hasta mahpuslar için yaşam hakkı istiyoruz ana fikri ile dün saat 12.00’de basın açıklaması gerçekleştiren İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi mahpusların şartlarına dikkat çekti.

Dernek yapmış olduğu basın açıklamasında, “60 yaşın üzerinde olan Koçer Özdal 2014 yılında Muş’ta tutuklanmış ve kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onaylanmasıyla 2016 yılında tek kişilik hücrede kalmaya başlamıştır. Tutuklanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan Koçer Özdal mahpusluğunun 4. yılında Bafra T Tipi KCİK’te yaşadığı şiddetli ağrılardan dolayı hastaneye gitmiş ve kendisine mesane kanseri teşhisi konulmuştur. Aynı süreçte tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıktığından ve böbrekleri de iflas ettiğinden düzenli olarak diyalize girerek hayatını sürdürmek durumunda kalmıştır.

60 yaşın üzerinde olan Koçer Özdal 2014 yılında Muş’ta tutuklanmış ve kendisine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının onaylanmasıyla 2016 yılında tek kişilik hücrede kalmaya başlamıştır. Tutuklanmadan önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan Koçer Özdal mahpusluğunun 4. yılında Bafra T Tipi KCİK’te yaşadığı şiddetli ağrılardan dolayı hastaneye gitmiş ve kendisine mesane kanseri teşhisi konulmuştur. Aynı süreçte tansiyon rahatsızlıkları ortaya çıktığından ve böbrekleri de iflas ettiğinden düzenli olarak diyalize girerek hayatını sürdürmek durumunda kalmıştır.

Bizler insan hakları savunucuları olarak hapishanelerde yeni ölümlerin olmasını istemiyoruz.10 yıldır vicdanlara seslendik. Yaşam hakkının kutsallığından bahsettik. Ayrıca Birleşmiş Milletler resmi belgesi olan ve üye ülkelerce de kabul edilen İstanbul Protokolü gereği, tutuklu ve hükümlü konumda da olsa her “Hasta’nın kendi doktorunu seçme ve raporlarının bağımsız bilirkişilerce hazırlanmasını isteme hakkı vardır dedik.”Özellikle ağır hasta mahpusların yakınları yanında tedavilerine devam edebilmesini vemahpusların bir veda hakkına dahi erişemeden yaşamlarını yitirmemesi gerektiğini söyledik” cümlelerine yer verildi.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com