Fırıncılar Kepenk Kapatıyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’nın ekmek zammı ile açıklamalarının ardından endişeye kapılan vatandaşlar yeniden yapılacak açıklamaları beklemeye başladı. Diğer yandan un, odun, susam, maya ve akaryakıta gelen zamlar ve ekmek-simit fiyatlarının aynı kalmasıyla fırıncılar arada kalarak bir bir kapanmaya başladı. Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş, fırıncıların zor durumda kaldığına dikkat çekerken Çanakkale Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Prof. Dr.Türker Savaş, Çanakkale’de susam üretiminin gittikçe azaldığını vurguladı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla ekmekte zam yapılacağını gündeme taşıdıktan sonra ardından ikinci bir açıklama ile henüz böyle bir gelişmenin söz konusu olmadığını belirtti.
Ancak diğer yandan un, susam, odun, akaryakıt ve mayaya gelen zamlar, vatandaşın mağduriyet yaşamaması için ekmeğe yansımazken fırıncıların beli büküldü. Çanakkale Fırıncılar Odası’na kayıtlı 10 fırının son birkaç yıl içinde faaliyeti durdu.
Geçtiğimiz kasım ayında ekmek fiyatı 1.25 TL olarak açıklandığında, fırıncıya; mayanın kolisi 48 TL, unun çuvalı 68 TL,  1 ton odun 425 TL olarak yansımıştı. Fiyatlar bugün ise; mayada 60 TL, unda 83 TL, odunda 515 TL’ye çıktı. Ayrıca akaryakıt zamları da marketlere ekmek taşıyan fırıncıları çok fazla etkiledi.
Diğer yandan ekmeğin fiyatında; gelecek tepkiler ve vatandaşın mağdur olmaması için bir değişiklik yapılmadı. Susama gelen zamlar da henüz simit fiyatına yansımadı ancak vatandaşlar arasında simitin gramının azalıp azalmadığı konuşulmaya başlandı.
Şu anda Çanakkale’de 250 gr ekmek 1.25 TL, 90 gr simit 1.25 TL’den satılmaya devam ediyor.

“Fırıncılar Kapatıyor, Merdiven Altı Üretim Artıyor”

Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş; konuyla ilgili açıklamasında; “Simit ve ekmek fiyatları gramına göre de değişiklik gösteriyor. Şu anda Çanakkale’de gram ve fiyat anlamında bir değişiklik yok. Fırıncıların kullandığı maya, susam, un ve oduna sürekli zam geliyor. Akaryakıta da aynı şekilde sürekli zam geliyor. Çanakkale’nin merkezinde 55 bine yakın ekmek üretimi yapılıyor. Şu anda bizim odamıza kayıtlı yalnızca 32 fırın kaldı. Son yıllarda kurtarmadığı için bir sürü fırıncı arkadaşımız kepenk indirdi. 1960’lı yıllardan beri faaliyette olan fırınlar bile faaliyetini durdurmaya başladı. Fırıncılar ürettiği ekmeği marketlere satıyor, paralarını da vade ile alıyorlar. Asıl problem bu noktada başlıyor. Bu ekmek eğer fırında satılırsa fırıncı kazanır. Böylelikle merdiven altı üretimler de artmış oluyor. Ekmeğe zamlar da yansımayınca fırıncılar, arada kalarak daha fazla dayanamıyor. Tüketici mağdur olmasın zam gelmesin ekmeğe ama bizim maliyetlerimiz de ortada. Bu konuda bir şey yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

“20 Yıl Önce Çanakkale’de Yoğun Olarak Susam Üretilirdi”

Öte yandan Çanakkale’de geçmiş yıllarda üretimi hatrı sayılır seviyede olan susamın artık eskisi gibi üretilmediğine dikkat çeken Çanakkale Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Prof. Dr.Türker Savaş, “Susam konusunda; ithalat nedeniyle bu insanlar susamı bıraktılar. Susam üretimi gerçekten yoğun emek barındıran bir iş. Fiyatlar yükselmesine rağmen geriye dönüşü maalesef olmuyor. İnsanlarımız mevcut politikalara güvenemediklerinden ve yoğun emek ihtiyacı olduğundan bıraktı. Bundan 20 yıl önce Çanakkale yoğun olarak susam üretimi yapardı. Biz üretmediğimiz zaman dünya piyasasında da ürünlerin yükselişte olduğunu görüyoruz. Maliyet yüksek bile olsa bizim bunları üretmekten vazgeçmememiz gerekiyor. Üretimin önünü kesecek politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Çiftçinin özellikle bazı ürünlerde desteklenmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com