Ekmek Hangi Askıda ?

Birkaç gün önce Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yapılan açıklama basına “Bahçeli’nin Askıda Ekmek Projesi” olarak yansıdı. Bahçeli de sonrasındaki açıklamalarında, “Başlattığım Askıda Ekmek Projesi” ifadesiyle cümlelerine başladı.
***
“Askıda”; ekmek yahut başka bir temel ihtiyacın satış yapan yerler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması anlamına geliyor. Örnek olarak; fırından ekmeğini alan vatandaş 3 ekmek parası öderken evine 2 ekmekle dönüyor, askıda kalan 1 ekmek ise bir ihtiyaç sahibine veriliyor.
***
Uygulama; modern hayatın dezavantajı ile komşuluk ilişkileri bile unutulurken samimiyete bir yeşil ışık yakmış oluyor. Toplumun sosyal bağları, küçük de olsa bir güçlenme yaşıyor. İnsanlar, hiç tanımadığı birine yardım edebiliyor, hiç tanımadığı birinin elini omzunda hissedebiliyor.
***
***
***
Uygulamanın güzelliği bir yana dikkatimi çeken bir başka konu ise şu oldu: Geçtiğimiz aylarda haberlerimize sıkça yansıyan “Askıda” uygulaması Çanakkale’de birçok farklı mekanda gerçekleştirilerek ihtiyaç sahiplerine ulaşılıyordu. Zaten devam eden bu uygulamanın yeniden gündeme gelmesi, daha çok kişiye ulaşması ne kadar güzelse “proje” olarak icat edilmiş gibi lanse edilmesi de o kadar düşündürücü.
Parti başkanlarının sosyal konulara dokunması birçok vatandaşı etkiliyor ve pozitif geri dönüşler sağlıyor. Ancak bu noktada vatandaşlar, daha elle tutulur çözümler bekliyor. Aynı vatanı paylaşanların ekmeğini paylaşmasından daha doğalı yokken bir küçük uygulama bile ülke genelinde yankı uyandırması beklenen proje haline dönüşüyor. Yineliyorum; elbette geniş kitlelere seslenme gücünü elinde tutan siyasetçilerin bu ve benzeri çağrılarda bulunmaları güzel sonuçlar doğuruyor. Fakat bizler, bu ülkenin vatandaşları olarak; artık ihtiyaç sahiplerine verilen yardımlardan faydalanmak yerine “ihtiyaç sahibi” sıfatını unutmak istiyoruz.
***
Açıklamaların ardından sosyal medyada sıkça paylaşılan bir söz ile bitirmek istiyorum: “Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk!”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com