Altınlar Sahte Gönüller Zengin

Yükselen altın fiyatlarının ardından alternatif olarak ortaya çıkan imitasyon altınlar, gün geçtikçe özellikle düğün sahiplerinin gözdesi haline geldi. Altının eskisi gibi yatırım olmadığını söyleyen imitasyon altın tezgahının sahibi İbrahim Gültekin; “Kimsenin yastık altında parası kalmadı herkes kredi ödüyor.” dedi. Gültekin kadınların tezgahtan bilezik alarak heveslerini aldıklarını söyledi.

27 Temmuz cuma günü altın, gramı 190,82’den alınırken 190,87 lira civarından satılıyor. Altının fiyatı sürekli yükselişe geçerken vatandaş, bulduğu alternatifi sonuna kadar kullanıyor. Bir süredir revaçta olan imitasyon altınlara gösterilen talep günden güne artıyor.
Cuma Pazarı’nda bulunan imitasyon altın tezgahı adeta seyyar bir kuyumcu imajı çiziyor. Tezgahta; küçük altından bileziklere, setten künyelere, beşi bir yerde ve alyansa kadar birçok ürün yer alıyor. Özellikle kadınların prestij amaçlı satın aldığı bu altınlar, yaz sezonuyla artış yaşanan düğünlerin de vazgeçilmezi haline geldi.
Düğün öncesinde pazara gelen ev sahipler torbalarla tezgahtan ayrılıyor. Düğünün ertesi gününde ise sahte bilezikler çöpe atılsa da kimse zarara girmiyor. Ancak gerçek altın kullanıldığında ise zarar etme olasılığının yüksek olması ile beraber çok daha fazla para harcanmış oluyor.

“EN ÇOK GELİN-DAMAT TERCİH EDİYOR”
İmitasyon altın tezgahını açan İbrahim Gültekin; müşterilerini anlatırken; “Satışlarımızda yükseliş var. Altının yükselmesi, insanların alım gücünün olmamasından dolayı imitasyona talep fazla. İnsanlar milyarlarını altınlara yatırmak istemiyor. O kadar para verip sonrasında bozdurmak istemiyor. O paralarla yatırım yapıp bu altınları düğünlerde gösteriş için takıyorlar. Düğün sahipleri, özellikle gelin-damat tercih ediyor. O kadar altını alıp zarar edeceğime buradan 300-400’e bir sürü şey alırım diyorlar. Bilezik hevesi olan kadınlar buradan alışveriş yapıyor. İnsanların artık düşünceleri farklı. Altın eskisi gibi yatırım değil. Zaten kimsenin yastık altında parası kalmadı herkes kredi ödüyor. ” ifadelerini kullanıyor.

“ÜRÜNLER DOLARA ENDEKSLİ”
Gültekin; işiyle ilgili ise şöyle konuştu: “10-150 TL arasında ürün var. 200’e çıktığı da oluyor. Ürün dolara endeksli olduğu için bizim kazancımız da etkileniyor. Bu ürünleri yurt dışından getiriyoruz. Türkiye’ye ciddi miktarlarda vergi ödeniyor.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com