TEMİZLİK EMPATİDEN GELİR

Son zamanlarda belediyelerimiz vatandaşlarla sosyal medya üzerinden daha yakın iletişim kurar hale geldi. Duyurular, şikâyetlerin değerlendirilmesi ve benzeri konular artık neredeyse anında sosyal medyadan halka ulaşıyor.

Şikâyetleri sadece vatandaş yapacak değil elbette. Geçtiğimiz hafta içinde hem Kepez hem de Çanakkale Belediyeleri sosyal medya hesapları üzerinden piknik alanlarında halkın yarattığı tahribatı paylaştı. Hatta Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan “Kedi kadar olamıyorsunuz” minvalinde serzenişte de bulundu.

Sonuna kadar haklı olduklarını düşünüyorum.

Neden özellikle kamuya ait yerleri kullanırken bu kadar iğrençleşiyoruz? Pisliğimizi başkası temizleyecek diye mi?

Geçtiğimiz günlerde yeni açılan Belediye Halk Plajına gittim. İnanılmaz güzel bir tesis olmuş. Pırıl pırıl. Neredeyse her detay düşünülmüş. Çoluk çocuğunuzla güzel bir tesiste denize girebileceğiniz, keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer. Tuvalete girince ilk gördüğüm ise ne yazık ki yerinden çıkarılmış bir klozet kapağı oldu. Oradaki görevliler ellerinden geldiğince tertemiz yapmaya gayret ediyorlar tuvaleti. Bu görevli insanlar sizin kapı komşunuz hatta akrabanız bile olabilir. Birazcık bile empati yapsanız ortada sorun kalmayacak farkında mısınız?

Bir de yine geçtiğimiz haftalarda Güzel Sanatlar Lisesi karşısında bulunan Kooperatifler Birliği Parkı’nda bir manzara vardı ki insan sinirlenmeden duramıyor. Yaklaşık olarak 4 gün boyunca bir aile, evindeki tüm yün yorganların içini çıkarmış, yıkamış ve parkın tellerine asmış kurusun diye. O yünlerden uçuşan parçalar hiç umurlarında değil tabii.

Bunun köyden gelmekle, eğitimsizlikle ya da medeniyet seviyesiyle alakası yok. Olay tamamen kendinden başka hiç kimseyi düşünmemek.

Parkta evcil hayvan istemiyoruz diye bas bas bağıranlar, neden çöpünü ortada bırakan kişiyi gidip de uyarmaya tenezzül etmiyor? Onlar da neticede teknik olarak evcil hayvan değil mi?

Bu arada parklara güvenlik kamerası konulması fikri de hoşuma gitti. Ancak kapsamı biraz geniş tutalım diyorum. Mesela parkta yere çocuğunun burnunu sildikten sonraki sümüklü mendilini atan kişi, bir hafta parka girememe cezası alsın. Nasıl olur sizce?

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com