Açılışa sayılı günler kala TROYA Müzesi’ne inceleme

Vali Orhan Tavlı Troya Bölgesi’nde bulunan Kumkale, Tevfikiye, Çıplak ve Halileli köylerinde bulunan tarihi ve kültürel alanları İnceledi.

 

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve İl Özel İdare ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ekiplerinin de bulunduğu incelemelerde Vali Orhan Tavlı, tarihi ve kültürel alanlar hakkında bilgi aldı.

Çanakkale Valiliği haberine göre; Kumkale köyü çevresinde bulunan Kumkale Ovası İntepe Batarya Şehitliği, Kumkale balıkçı barınağının yanında bulunan 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan iki adet topçu koruganı, Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı ve Orhaniye Tabyaları da inceleme gezisinde incelendi.

2018 TROYA YILI nedeniyle Tevfikiye Köyünde Çanakkale Valiliği ve OPET işbirliğiyle yapılan bir dizi yenileme ve iyileştirme çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve beraberindeki heyet ile, 2018 Yılı içinde bitirilerek Çanakkale ve Türkiye turizmine büyük bir katkı sunacak olan TROYA Müzesi’ni de ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde gördüler.

Çıplak köyü yöresel mimari özelliğini taşıyan evleri ve tarihi mezarlığı ziyaret edilerek, Halileli köyünde bulunan şehitlik ve şehitler çeşmesi gezildi. Vali Orhan Tavlı, Özel İdare ve Alan Başkanlığı tarafından tarihi ve kültürel alanlarda yapılacak proje ile tarihi ve kültürel alanların ihya edilmesi için çalışma yapılmasını istedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com