100 Milyon Ton Su Yok Edilecek

Atikhisar Havzası’nda gerçekleşmesi planlanan faaliyetler için Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı’nın verilmesinin ardından açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan; “Çanakkale Valisi Sayın Orhan Tavlı tarafından verildiği haberi Çanakkale halkı üzerinde büyük üzüntü ve öfkeye neden olmuştur. Söz konusu şirket, sadece 10 yıllık işletme süresinde bile yaklaşık 100 milyon ton su kirletilerek yok edilecektir.”

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı ve varlığını tehdit eden uygulamalarla ilgili basın açıklaması yaptı.
Güneşhan, açıklamasında; “Çanakkale İlinin yaklaşık % 54’ü ormanlarla kaplıdır. Bu özelliği ile Türkiye’de orman varlığı en zengin olan iller arasındadır. Kaz dağları ve yöresi eko turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Mitolojide yer alan Bin Pınarlı İda’dır. Hem geçmiş hem de günümüzdeki durumuyla Troya’nın (Troia) en önemli coğrafi, tarihsel ve kültürel bileşenidir. Çanakkale’nin sahip olduğu tüm  bu zenginlikleri yörede ciddi sağlık ve  ekolojik  sorunlara  ve yıkımlara neden olacak  vahşi ( siyanürlü )  metalik altın ve gümüş madencilik  şirketlerinin  tehdidi altındadır. Bölgemize en fazla zarar verecek olanı ise “Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni” ve onun ‘“Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş  Madeni  Kapasite  Artışı  ve  Zenginleştirme  Projesi ‘’dir.  Yaklaşık  1.5 gr altın  için  3-4  ton  su kirletilerek  yok edilecek, yine  yaklaşık  1.5 gr  altın  cevheri  için  ağır  metalleri  açığa  çıkarılmış  yaklaşık 2 ton atık dağlarımıza, ormanlarımıza, su havzalarımıza gelişi güzel yığılacaktır. Çanakkale’nin  merkez ilçeye bağlı Kirazlı köyü ile Bayramiç ilçesine bağlı Cazgırlar köyü arasında bulunan Balaban tepesi bölgesinde Doğu Biga Madencilik A.Ş. ( ALAMASGOLD ) tarafından Altın ve Gümüş işletmeciliği yapmak üzere yaklaşık 3500 ha. ( 35000 dekar ) alana önce sadece cevher çıkarmak üzere ruhsat izni  ve ardından ÇED raporu onayı verilmişti. Ardından              Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi ve Madra Dağı Kazdağı Belediyeler Birliği tarafından açılan ÇED iptal davasında Çanakkale İdare Mahkemesi iptal kararı vermiştir.”

“100 milyon ton su kirletilerek  yok edilecektir”

Güneşhan, açıklamasının ikinci bölümünde; “Daha sonra adı geçen şirket ,  Siyanürle  Altın işletme tesisi kurmak amacı ile kapasiteyi büyük ölçüde artırarak yeni ÇED raporu aldı.  ÇED raporu ile ilgili olarak  Çanakkale belediyesi , Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası ve  Madra Dağı Kazdağı Belediyeler Birliği, Çanakkale İdare Mahkemesine iki ayrı ÇED iptal davası açılmıştı. Açılan davalar İdare Mahkemece  reddetmiş, Danıştay’a yapılan başvuru sonucu , her iki dava ile ilgili olarak yerel mahkemenin verdiği kararlar Danıştay tarafından bozulmuştur. Danıştay’ın bozma kararına rağmen Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın görmezden gelmesi üzerine bölgede ağaç katliamına devam edilmiştir. 27.07.2018 tarihinde ‘’ Aynalı Pazar ‘’ isimli yerel gazetede çıkan haber ile söz konusu işletmeye Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı Çanakkale valisi sayın Orhan Tavlı tarafından verildiği haberi Çanakkale halkı üzerinde büyük  üzüntü ve öfkeye neden olmuştur.  Söz konusu şirket , sadece 10 yıllık işletme süresinde bile  yaklaşık 100 milyon ton su kirletilerek  yok edilecektir. Bu miktar Atikhisar barajının yıllık su kapasitesinin tam iki katıdır. Yörede ve Atikhisar barajında  bu ihtiyacı karşılayacak miktarda su bulunmadığı gibi Çanakkale halkının içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar barajından , kirleterek yok edilmek üzere şirkete verilecek bir gram suyu da yoktur. Çanakkale halkını yakından ilgilendiren ve hayati önem taşıyan bu konuda , Çanakkale Valiliğini göreve davet ediyoruz. Suyu olmayan  Altın arama şirketine verdiğiniz  Ruhsatı ( GSMR ) iptal ediniz. Sayın vali söz konusu işletmeye Danıştay kararlarına rağmen GSRM ruhsatı vermek çok ciddi bir teknik incelemenin yanı sıra , vicdani, insani, ahlaki ve evrensel hukuka ilişkin değerlendirme yapmayı gerektirmektedir.Yaşama hakkımızı elimizden alanlara karşı dayanışmayı ve toplumsal mücadeleyi büyüteceğimize olan inancım ile Çanakkale’nin havasını soluyan ,suyunu içen , verimli topraklarında yetişen ürünleri ile beslenenleri birleşik mücadeleye çağırıyorum.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com