“Süper Lig’e Çıkamadık!”

Eski Başbakan Yardımcısı ve Kültür Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Kale Grubu’nun 61. Yıl dönümü kutlamalarında iddialı konuştu. Kurtulmuş ekonomik yatırımlara dikkat çekerek, Türkiye’nin üretim potansiyeli hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş ekonomiyi futbol terimleriyle değerlendirdi ve ‘Türkiye henüz ekonomik olarak Süper Lig’de değildir’ vurgusunda bulundu.

Kale Grubu’nun Çan’da kutlanan 61. Kuruluş yıl dönümü törenlerinde kürsüye çıkan eski Başbakan Yardımcısı ve Kültür Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş önemli ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRKİYE PLAY-OFF’TA OYNAYAN TAKIM GİBİ”

Kurtulmuş, “Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Satın alma kapasitesi bakımından dünyanın 12. Ülkesiyiz. Şu anda içinde bulunduğumuz Kale Grubu seramik ile başlamış olduğu sanayileşme yolculuğunu bugün Savunma Sanayi’nde atacağı devasa adımların hazırlığına kadar getirmiş önemli kuruluşumuzdur. Sanayileşme ve ekonomide Türkiye’nin geldiği nokta tabiri caizse 1.Lig’den Süper Lig’e çıkmak için play-off’ta oynayan bir takımın hali gibidir.

“TÜRKİYE’NİN REKABET EDEBİLİR HALE GELMESİ LAZIM”

Sanayileşme süreçlerinde birkaç tane önemli adım var. Bunlardan birisi motor yapabilme kapasitesine sahip olmaktır. Ülkelerin küresel yarışta geldiği nokta bu adımların mutlaka süratle atılması zorunlu kılıyor. Bu, Türkiye için de önemlidir. Türkiye zırh teknolojisinde dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Ama maalesef tank motoru yapamadığı için henüz o alanda dünyanın süper ligine çıkmış değiliz. Türkiye uzay ve havacılık endüstrisinde belli bir mesafe almıştır ancak uçak motorunu imkanlarıyla üretebilir bir noktaya gelmediği için henüz orada da Süper Lig’e çıkmış değiliz. Dünyadaki gelişmiş ve Süper Lig’de oynayan ülkelere baktığınız zaman en temel özelliklerinden birisi bu motor sanayindeki başarılarını sağlamış olmalarıdır. Bu yeni süreçte kendi ayakları üzerinde güçlü bir şekilde durabilen ülkeler ve bölgeler son derece önemlidir. Bunun için Türkiye’nin çok güçlü bir şekilde bu mücadeleyi yüksek teknolojilerde, sanayide sürdürmesi lazım. Türkiye’nin en iyi şekilde rekabet edebilir bir ülke haline gelmesi lazımdır.” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com