Belediye İş Merkezi’nin Kaderi Belli Oldu

Çanakkale Belediyesi tarafından 17 Nisan’da  Resmi Gazete’de yayınlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi Ve Otopark ile Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni; 27 Temmuz Cuma Günü Troy Park AVM’de gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediyesi tarafından 17 Nisan’da  Resmi Gazete’de yayınlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi ve Otopark ile Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması Ödül Törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcıları Özleyiş Çetin ile Handan Özyayla, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri ve davetliler katıldı.

“126 ÖNEMLİ BİR SAYI”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, törendeki konuşmasında; “Bugün burada Belediye İş Merkezi ve Muammer Aksoy Parkı için yapılan yarışmanın ödül töreni gerçekleşecek. Bu nihai bir karar değildir. Bir yarışma ve proje vardır bundan sonra yapılacaklar ve hedefler bugünden sonraki ilk fırsatta mal sahipleri olarak projeyi değerlendireceğiz. 17 Nisan’da yarışma duyurusunu yapmıştık. Bu yarışmaya 126 tane proje katıldı. Bu çok önemli bir sayı. Bu bir yerde Çanakkale’ye duyulan ilgi ve belediyeye duyulan güveni gösteriyor. Kolay değil emek sarf ediliyor. Sonuç itibariyle jürimiz, yoğun bir çaba gösterdiler. Tercih etme noktalarında tartışmalar yaşandı. Oy birliği ile uygun olduğunu varsaydıkları projeyi seçtiler. Diğer projeler de içeride sergileniyor.” dedi.

“ÇANAKKALE’DE TEKDÜZE BİNALAR YAPMAMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Gökhan, projenin tören sonraki sürecinde incelenmeye devam edeceğini belirterek; “Birinci proje ile ilgili tartışmalar oldu. Çünkü betonarmenin ötesinde bir proje. Çelik konstrüksiyon yurt dışında var ama Türkiye için düşündürücüydü. Çanakkale’de tekdüze binalar yapmamaya çalışıyoruz. Mesela belediye binamızı yeşil bina olarak yapmaya çalışıyoruz. Ödül sahipleri ve katılımcılara baktığımda pırıl pırıl gençler görüyorum. Türkiye’de hala umut var. Enseyi karartmanın manası yok. Yeni birikimler, yeni projeler çok önemli. Bu anlamda projenin Çanakkale’ye kazandırılması da çok önemli. Bu sadece bir ödül töreni. Soru işaretleri olabilir. Bundan sonraki süreçte A’dan Z’ye inceleyeceğiz. Burası bir kamu alanı değil. Burası belediyenin ve mal sahiplerinin ortaklaşa olduğu bir mekan. Burası tek başına belediyenin malı değil. Dolayısıyla iş ortakları olarak bu projenin ne şekilde yapılıp yapılmayacağını tartışacağız. Herkes mevcut hakları doğrultusunda aynı şekilde kazanım varsa hakları kadar alacak.”

Öte yandan; ödül törenine katılan Belediye İş Merkezi hak sahiplerini törenden daha çok proje süreci meraklandırdı. Hak sahipleri; sürecin işleyişi ve kendilerine verilecek bilgileri bekliyor.

Başkan Gökhan’ın konuşmasının ardından asıl jüri üyeleri Mimar- Şehir Plancısı Prof. Dr. Emre Aysu, Mimar – Şehir Plancısı Hasan Ömer Korman, Mimar Doç. Dr. Yasemen Say Özer, İnşaat Yüksek Mühendisi Tankut Balkır, Mimar Ali Emrah Ünlü; Yedek Jüri üyeleri Mimar Doç. Dr. Arbil Ötkünç, İnşaat Mühendisi İsmail Çalışkan, Şehir Plancısı Özgür Şahan Özer; raportörler Çanakkale Belediyesi – İnşaat Teknikeri Seyyide Gültekin, Çanakkale Belediyesi – İnşaat Teknikeri Suzan Demir, Çanakkale Belediyesi – Mimar Merve Erdik ile raportör yardımcıları Çanakkale Belediyesi – Har. Kad. Teknikeri Aynur Atan ve Çanakkale Belediyesi – Sanat Tarihçisi Ahmet Yuran’a hediyeleri takdim edildi.

Ardından ise yarışmaya katılan ve dereceye giren ekiplere ödülleri takdim edildi. Bu kapsamda dereceye giren ekipler şöyle sıralandı;

1.lik ödülü 9. sıra numarası ve 17305 rumuz nolu projenin tasarımcısı

Yüksek Mimar ve Ekip Temsilcisi Caner Bilgin

Yüksek Mimar Hasan Bulut Cebeci

Yüksek Mimar İdil Erkol Bingöl

Şehir Plancısı Gözde Şarlak Kramer

İnşaat Mühendisi Onur Kutluay

Yardımcı Öğrenci Sami Yücel

2.lik ödülü 40. sıra numarası ve 35714 rumuz nolu projenin tasarımcısı

Mimar ve Ekip temsilcisi Mustafa Mumcu

Mimar Cansu Arcan Mumcu

İnşaat Mühendisi Cüneyt Kaya

Şehir Plancısı Mine Norşon

3.lük ödülü 55.sıra numarası ve 48250 rumuz nolu projenin tasarımcısı

Mimar ve Ekip Temsilcisi Burcu Sevinç

Mimar Rıfat Yılmaz

Mimar Süleyman Yıldız

İnşaat Mühendisi Özkan Çalışkan

Şehir Plancısı Reyhan Kapıcıoğlu

Mimar Başak Tekin

Makine Mühendisi Mehmet Devrim Şahin

Mimarlık Öğrencisi Hüseyin Mert Çivi

Mimarlık Öğrencisi Büşra Özen

Mimarlık Öğrencisi Mehmet Ergan

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com