Truva Kardeleni Koruma Altında

Çanakkale yöresinde yetişen endemik bitki türü Truva Kardeleni (Galanthus trojanus) ile ilgili çalıştay düzenlendi. Çalıştayda, Truva Kardeleni’nin özellikleri ve koruma çalışmaları kapsamında konuşmalar yapıldı.

Bölgemizde yetişen endemik bitki türü Truva Kardeleni’ni koruma çalışmaları kapsamında Kolin Otel’de çalıştay düzenlendi. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan çalıştay Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Mustafa Bulut’un konuşması ile devam etti.

Bulut yaptığı konuşmada; “Tür koruma eylem planları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2011 yılında yapılanmasıyla 2013 yılında başlattığı ve 2023 yılına kadar nadir 100 türün programlar çerçevesinde koruma eylem planları için hazırlamış olduğu proje çerçevesinde Truva Kardeleni de eylem planına dahil olan ve bölge müdürlüğümüzce hazırlanan bir projedir. Bakanlığımızın hedefi 2023 yılına kadar 100 türü korumak, korunması için yapılacak çalışmaları belirlemektir. Truva Kardeleni’ni Çanakkale ilimizde 400 ve 600 kodlarında varlığı tespit edilmiş; Çanakkale ilimizin iki ilçesinde de varlığı tespit edilmiş bir türken yapılmış olan çalışmalar ile deniz seviyesinin 200 metre kotuna kadar indiği ve daha fazla ilçemizde yetişmekte olduğu ekibimiz tarafından yapılan çalışmayla tespit edilmiştir” dedi. Programın devamında katılımcılara “Türkiye’nin Biyoçeşitliliği ve Biyokaçakçılık Tanıtım Filmi” izletildi.

Proje koordinatörünün sunumu ile devam eden çalıştay, Doç. Dr. Selamı Selvi’nin sunumları ve soru-cevap kısmı ile son buldu.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com