Pazar Cep Yakıyor

Tarımsal üretimde kendine yetebilen ve üretimsel anlamda bir üst çıtada bulunan Çanakkale’de uzun zamandır pazarda ve manavda, sebze ve meyve fiyatları yüksek seyir ediyor. Satıcılar ve alıcılar bu durumdan memnun olmazken, vatandaşın cebi tarım kentinden iyiden iyiye yanıyor.

Çanakkale yıllardır tarımda kendi kendisine yetebilen bir il olarak bilinir. İlçelerinde üretilen farklı meyveler ve sebzeler ihraç edilen ve üretimi kendi iç pazarını döndüren Çanakkale’de son birkaç aydır etiket fiyatları hiç aşağıya inmedi. Ulusal haberlerde de görüldüğü gibi yurt dışına ihraç edilen bir üründe yapılan laboratuar araştırmaları sonucunda kimyasal maddelere rastlandı. Kimyasal maddelerden dolayı ihraç edilen ürünler kısa sürede ülkeye geri döndü. Bu ürünlerin iç pazara sürülüp sürülmeyeceği ise merak konusu oldu.

“DOMATES 2 TL’NİN ALTINA İNMEDİ”

Çanakkale’de üretilen, şeftali ve domates gibi ürünlerin fiyatları sezonlarında ilk çıktıkları günden beri hiç değişmedi. Geçmiş yıllarda domates cenneti olarak bilinen Çanakkale’de kilosu 1 TL olan ve kapış kapış satılan domates bu sene 2-3 TL bandında alıcı buldu. Domates üreticisi bunun sebebinin domatesin ihraç edilecek olmasına bağladı. İhraç edilecek domatesin çok talep görmesi fiyatı yukarıya çekti. Ezine’de üretilen domates geçtiğimiz hafta pazarda en ucuz 2 TL’den satıldı.

“ŞEFTALİ ÜZÜYOR”

Umurbey’in medarı iftarı olan şeftali geçtiğimiz haftalarda 3 TL’den alıcı buldu. Şeftali ve domatesin satış fiyatları vatandaşı uzun zamandır tatmin edemedi. Esnaf ise fiyatların zorunluluktan yüksek olduğunu vurguladı.

“ÜZÜM ÇOK TALEP GÖRDÜ”

Geçtiğimiz haftalarda pazarda en çok satılan ürünlerden olan çekirdeksiz üzüm ise Çanakkale’ye Manisa’dan geldi. Manisa Alaşehir’den gelen çekirdeksiz üzümün kilosu 6 TL olarak belirlenirken vatandaş üzüme fazlasıyla rağbet etti.

“GELİNE MEYVE TAKACAĞIZ”

Kente ithal gelen ürünlerden olan muzda ise fiyatlar kızıştı. Sene boyunca 6-7 TL’den satılan muz geçtiğimiz hafta 10 TL’yi gördü. Vatandaş artık düğünlere giderken geline altın yerine meyve ve sebze takacağız yorumlarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com