‘Aydınlanma nedir?’ seminerleri Youtube’da

FMV Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı ve Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in verdiği Aydınlanma Nedir? başlıklı beş bölümlük seminerler dizisi You Tube’da yayınlandı.

FMV Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde her yıl gerçekleşen Felsefe Okulu bağlamında Mart 2018’de gerçekleşen seminerler, “Aydınlanmanın Anlamı”, “Aydınlanmanın Kökenleri: Antik Çağ”, “Orta Çağ’dan Çıkış: Rönesans”, “Aydınlanma Devrimleri: 18. Yüz Yıl” ve “Aydınlanmanın Geleceği” başlıklı beş bölümden oluşuyor.

Konu hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Örsan K. Öymen şunları söyledi: “Türkiye’de bugün yaşanan sosyal ve siyasal sorunların temelinde, halkın geniş kesimlerinin, Aydınlanmanın önemi konusunda aydınlatılmamış olması yatmaktadır. Bunun birinci derecede sorumlusu, 1950 yılından beri iktidarda olan hükümetlerin çarpık eğitim politikalarıdır. Bunun sonucu olarak, değiştirilemez olan ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan Anayasa’nın 2. Maddesi’ndeki, ‘Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir’ ilkesi, vatandaşların büyük çoğunluğu tarafından özümsenmemiştir. Laiklik karşıtı İslamcı hareket, ‘liberal’ etiketli ikinci cumhuriyetçiler, tescilli Atatürk düşmanları ve ‘post-modern’ şarlatanlar, Aydınlanma kavramını ve Aydınlanma devrimlerini onlarca yıldır hedef tahtası haline getirdikleri için, Aydınlanma düşmanlığını ve Aydınlanma fobisini bir marifet olarak sundukları için, Türkiye bu hallere düşmüştür. Bu yayın ile söz konusu karşı-devrim hareketine karşı önemli bir sorumluluğu yerine getirmiş olduğumu düşünüyorum. Ancak bu yeterli değildir. Aydınlanma devrimlerini savunan herkes, kurumlar, sivil toplum örgütleri, medya organları, siyasi partiler ve vatandaşlar, bu yayının geniş kitlelere yayılması ve bu yayının linklerinin duyurulması için, örgütlü bir hareket içine girmelidirler. Hükümetlerin vermediği eğitimi, bizlerin vermesi gerekmektedir. Bu konuda bir bilinç oluşturmak, her vatandaşın asli görevi olmalıdır.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com