Atatürk’ün Çınarları Kuruyor!

Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen talimat ile Balıkesir-Çanakkale yolu kenarına dikilen çınar ağaçlarından bazıları, yapılan yeni yol nedeniyle gün geçtikçe kuruyor. Kuruyan ağaçlara bakım yapılmaz ise tarihi çınarları gelecek nesiller göremeyecek.
1930’lu yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla açılan Balıkesir-Çanakkale yolunun kenarlarına Atatürk tarafından dikilmesi istenilen çınar ağaçları, yeni yapılan asfalt yol nedeniyle topraktan yeterince beslenemiyor. Topraktan beslenemeyen anıt çınarlar gün geçtikçe kuruyor. Yol kenarında yer alan 243 adet anıt çınar ağaçlarından, özellikle yol kenarında olanların yapraklarının çoğunun olmadığı görülüyor. Yolun diğer tarafındaki çınar ağaçları ise canlılığını koruyor. Tarihi çınar ağaçlarına gerekli bakımlar yapılmaz ise gelecek nesiller tarafından görülemeyecek.
Mustafa Kemal Atatürk’ün İran Şahı Rıza Pehlevi ile bahsi geçen yoldan otomobil ile geçtiği tarihi kaynaklar tarafından belirtiliyor.  Atatürk’ün, çınar ağaçlı yoldan geçerek Şah Pehlevi ile Çanakkale turunda bulunduğu ifade ediliyor.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com