Umurbey’den Yenilenebilir Atak!

Tarımsal üretimi ile Çanakkale’de söz sahibi bölgelerden olan Umurbey’de bu sefer de yenilenebilir enerji kaynağı alanında büyük bir adım atıldı. Umurbey Belediyesi tarafından beldenin kırsal bölgesine 7 milyon TL değerinde rüzgar türbini inşasına başlandı. Yapılacak rüzgar türbini ile Umurbey Belediyesi’nin kasasına her ay ortalama 120-150 bin TL kaynak girecek. Türbinin kanat uzunluğu 28 metre, kule uzunluğu ise 70 metre olacak.

Kentin tarım deposu olma özelliği taşıyan ve şeftalide Türkiye’de söz sahibi olan Umurbey bu seferde yenilenebilir enerji kaynağı bakımından gündeme geldi. Beldeye Umurbey Belediyesi tarafından kırsal alana 7 milyon TL değerinde rüzgar türbini inşasına başlandı. Rüzgar türbini tamamlandığında Belediye’nin kasasına her ay ortalama 120-150 bin TL para girecek. Belediye türbinlerden gelen gelirle her ay beldede ikamet eden 10 ailenin elektrik giderini karşılayacak. Yenilenebilir enerji anlamında atılan bu adımla belde kendi kendine yetebilen bir hale gelmiş olacak.

“TÜRBİNİN GELİRİ EŞİT PAYLAŞILACAK”

Dün Umurbey Belediyesi tarafından organize edilen temel atma töreninde, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Bugün Umurbey’imizin Belediyemizin ciddi bir gelir kazanacağı aynı zamanda yenilenebilir bir enerji üretimine katkı sağlayacağız. Türkiye’deki üç-dört tane yerel yönetimde olan çok önemli bir projenin temel atma törenindeyiz. 1 kw’lık lisanssız Rüzgar Türbini’nin temelini atacağız. Buradan kazanacağımız gelirle Umurbey’de bulunan ailelerimiz arasında her ay 10 aile seçilerek faturaları ödenecek. Eşit bir paylaşım sağlanacak. Proje yaklaşık 7 Milyon TL’ye mal olmuştur. Kanat uzunluğu 28 metre ve kule yüksekliği 70 metre olan bir kuleden Umurbey’de bahsediyoruz. Yaklaşık 3.5 Milyon kilowat elektrik üretilecektir. Bu üretimin aylık maddi getirisi ise 120-150 Bin TL değerindedir” cümlelerini kullandı.

“TÜRBİN BU BÖLGEDE VERİMLİ ÇALIŞACAK”

Proje Koordinatörü ve Yüklenici Firma Yetkilisi Bora Güçlü, “Şu anda projenin ilk ayağı olan temel atma işlemindeyiz. Türbinimiz saatte bin kw elektrik üretebilecek güçte olup, en iyi teknolojik sistemlerle donatılmıştır. Buranın rüzgarı çok iyi… Türbinin bu bölgede verimli çalışacağını düşünüyoruz. Yenilenebilir enerji ile çevreyi hiç tahrip etmeden böylesine bir enerjiyi ülkemize kazandırmış olacağız” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com