Pastacı Babanın Çikolatacı Kızları

Kentte uzun yıllar emek veren ve Pastacı Ali olarak bilinen Ali Turgut Engin’in kızları Sibel Kocabıyık ve Hilal Uysal; çocukları büyüdükten sonra babalarından aldıkları feyz ile Çanakkale’ye bir çikolatacı kazandırdılar.
Babalarından, eşlerinden ve yakın çevrelerinden destek gören abla kardeş, yaklaşık iki ay önce Çikolata Rüyası’nı faaliyete geçirdi.

“BABAMIZA PASTACI ALİ DERLER”
Sibel Kocabıyık, ablası ile birlikte girdikleri bu yolu ve hedeflerini gazetemize anlatırken kadınlara “Cesur olun.” tavsiyesi verdi.
Karabıyık; babalarından bahsederken “Babam da pastacıydı. Biz de ablamla birlikte çocuklarımız da büyüyünce bir işletme açmaya karar verdik. Çanakkale’de çikolata konusunda alternatif olmadığını düşündük. O yüzden merkezi bir yerde bulunan dükkanımızı da değerlendirmek istedik. Babamıza Pastacı Ali derler. Yalı Caddesi’nde pastanesi vardı yıllar önce. Sonrasında Donanma Çay Bahçesi’ni işletti. Şimdi ise emekli. Gençliğinden beri Çanakkale’de çalıştı.” ifadelerini kullandı.

“BİRBİRİMİZİ TAMAMLIYORUZ”
Esnaflıkla ilgili henüz bir zorluk yaşamadıklarını işlerini çok severek yaptıklarını belirten Kocabıyık ; “Daha önce ablam da ben de çalışmıyorduk. Onlar büyüyünce böyle güzel bir işle Çanakkale’ye katkıda bulunmak istedik. Çevremiz de bizi hiç yalnız bırakmadı. Kalıcı olmak istiyoruz. Esnaf olmak zor diyorlardı. Biz şu anda bir zorluğunu görmedik. Hoşumuza da gidiyor, çok severek çalışıyoruz. Ablamla ortak olduğumuz için de her şey daha kolay. Birbirimizi tamamlıyoruz. Birbirimize destek oluyoruz.” dedi.

“İLERİDE ÇİKOLATAYI KENDİMİZ YAPMAK İSTİYORUZ”
Bir sonraki hedeflerinin çikolatayı kendilerinin imal etmesi olduğunu söyleyen Kocabıyık ; “Babamız da başlangıç aşamasında çok yardımcı oldu. Onun dışında özellikle İstanbul’da çok fazla araştırma yaptık. Babamızın, eşlerimizin ve diğer çevremizin desteğini alıyoruz. Çanakkale’nin de yerlisiyiz. Bu yüzden eşimiz dostumuz da desteğini esirgemiyor.Çok fazla gezip birçok marka ve mekan araştırdık.Tadını en beğendiğimiz el yapımı çikolatayı tercih ettik. İlerleyen dönemlerde kendimiz de yapmak istiyoruz.” dedi.

“KADINLAR CESARETLİ OLMALI, ÇANAKKALE’DE DAHA EKSİK ÇOK”
Kocabıyık, son olarak kadınlara şu sözlerle seslendi: “Gelenler tekrar geliyor.Çikolatalar beğeniliyor. Yaz döneminde nişan tepsileri çok satılıyor. Piyasaya göre biraz daha uyguna satmaya çalışıyoruz. Çanakkale’de hala birçok eksik var, yeni iş kolları için. Bence kadınlar, estetik ve çalışma açısından daha kolay şekilde işletmeyi sürdürebiliyor. Girişken ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum.”
Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com