Paket İmhasında Robot Ertuğrul Etkisi

İskele Meydanı’nda geçtiğimiz akşam (Salı) fünye ile patlatılan şüpheli çantada ASELSAN üretimi ‘Ertuğrul Bomba İmha Robotu’nun büyük etkisi vardı. Uzaktan kumanda ile yönlendirilen robot aracılığıyla şüpheli çantaya fünye yerleştirilerek patlatıldı.

ASELSAN tarafından el yapımı patlayıcıların zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hale getirilmesi için geliştirilen Ertuğrul Bomba İmha Robotu, geçtiğimiz Salı akşamı İskele Meydanı’nda işbaşındaydı.
Polis Evi’nin Meydan’a bakan kısmındaki bankların olduğu bölgede bulunan sahipsiz bir sırt çantası emniyet güçlerini alarma geçildi. Güvenlik tedbiri amacıyla harekete geçen emniyet güçleri, İskele Meydanı’nın etrafına şerit çekerek giriş ve çıkışlara kapattı. Ardından olay yerine gelen bomba imha timi tarafından engebeli ve zor arazilerde de rahatlıkla görev yapabilen, 500 metreye kadar uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Ertuğrul Bomba İmha Robotu, getirildiği araçtan indirildi. Üzerinde kameralar bulunan Robot Ertuğrul’u, önündeki ekrana robottan gelen görüntüleri izleyerek yönlendiren uzman bir polis kontrol etti. Robot Ertuğrul tarafından yerleştirilen fünye ile şüpheli çanta imha edildi. Kontrollü patlamanın ardından çantanın bulunduğu alana özel kıyafetli bomba imha polisi giderek kontrolde bulundu. Patlatılan çantadan bir erkeğe ait olduğu anlaşılan kıyafetler çıktı.
Şüpheli çantanın patlatılmasının ardından İskele Meydanı’ndaki görüntü normale döndü…

Atakan Alkış

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com