Radyoterapi Ünitesi 1 Yaşında

Radyoterapi, yüksek enerjili X-ışınları, elektron demetleri ve radyoaktif izotoplar yoluyla kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için kullanılan en eski ve etkili kanser tedavi metotlarından biridir. Geçtiğimiz Mayıs ayında Çanakkale Devlet Hastanesi’nde 1. Yılını dolduran Radyoterapi ünitesinde bugüne kadar 500 hastanın tedavisi tamamlandı.

Çanakkale Devlet Hastanesi’nin haberine göre; Hasta memnuniyet oranının üst düzeyde olduğu 2 radyasyon onkolojisi uzmanı, 2 medikal fizik uzmanı, 3 radyoterapi teknikeri, 1 hemşire, 1 sekreter, 1 personel kadrosuyla hizmet veren Ünitede kullanılan yüksek teknolojiye sahip cihazla şu anda mevcut tümörlerin %99’unu radyoterapi (ışın) verilerek tedavi edilebilmektedir. Radyoterapi Ünitemizde onkolojik hastalıklar olan Santral Sinir Sistemi Tümörleri Deri Kanserleri Baş-Boyun Kanserleri, Hematolojik maligniteler, Akciğer Kanserleri, Mediastinal Tümörler, Meme Kanseri, Gastrointestinal Tümörler, Ürogenital Kanserler, Jinekolojik Kanserler Yumuşak Doku Ve iskelet sistemi kanserlerinin radyoterapi (ışın) tedavisi düzenlenerek gerçekleştiriliyor.

Radyoterapi ünitesinin işleyişi hakkında bilgi veren Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “Günümüzde ileri teknolojik gelişmeler sayesinde radyoterapinin kullanımı da çok ilerleme kaydetmiş ve gerek tedavi sonuçları gerekse yan etkilerin azaltılması açısından en başarılı tedaviler arasına girmiştir. Başarılı bir tedavide esas olan, uygun ve etkili radyasyon dozu tümöre uygulanırken, etraftaki normal dokunun mümkün olan en az dozu almasını sağlamaktır. Eskiden kullanılan geleneksel metotlar ile bu amaca ulaşmak çok zor hatta nerdeyse imkansız iken yeni teknik yöntemler ile mümkün olan en iyi ışınlama yapılabilmektedir. Günde ortalama 40 hastaya hizmet veren ünitemiz sayesinde kanser hastalarımız başka illere gitmek zorunda kalmayacaklardır. Son teknolojik cihazlarımızla birlikte hasta konforumuz maksimum seviyede tutulmaktadır.” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com