Masadaki İlk Siyasi Başarımız

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş mücadelesinden sonra siyasal ilk başarısı olan Lozan Antlaşması’nın dün 95. Yıl dönümüydü. CHP’li siyasiler, Lozan’la ilgili paylaşımlarda bulundular.

Sevr ve Mondros Ateşkes anlaşmalarından sonra Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatan kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarıyla oluşan Türkiye Cumhuriyeti’nin masada imzaladığı ilk anlaşma olan Lozan’ın dün 95. Yıl dönümüydü. Lozan’ın yıl dönümü sebebiyle Çanakkale’deki siyasiler de twitter hesaplarından paylaşımlarda bulundular.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Ülkemizin kaderini ve kişiliğini belirleyen, varlığımızı geleceğe taşıyan; eskimeyen;özgürlük, eşitlik, hak ve hukuk mücadelemizi, bağımsızlığımızı taçlandıran anlaşmadır” yorumlarında bulundu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Lozan, genç Cumhuriyetimizin diplomatik zaferidir. İlelebet payidar kalacak Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedinin imzalanışının 95.yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan bu parlak antlaşmanın 95.yılında başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve tüm silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnetle anıyorum” paylaşımda bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Tarihimizin en önemli savaşlarından olan 1.Dünya Savaşı’nı sonlandıran, önemini her geçen gün tekrar tekrar anladığımız, bağımsızlık ve özgürlük adına verilen mücadelenin kıymetli eseri Lozan Antlaşması’nın 95.yılını kutluyorum” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, “Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” cümlelerini paylaştı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com