SGK’ya 5150 Kişi Başvurdu

7143 sayılı Kanuna göre SGK’ya borcu olan İşveren, Sigortalı ve hak sahiplerine sunulan fırsat birçok kişiyi rahatladı. Çanakkale’de, yapılandırmanın açıklandığı tarih 18 Mayıs’tan itibaren SGK’ya kayıtlı 28 bin 103 kişiden 5 bin 150 kişi başvuruda bulundu.

18 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe giren yapılandırma kapsamına; sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi İdari para cezası, damga vergisi, eğitime katkı payı, Özel İşlem Vergisi, Emeklilik Keseneği, Kurum Karşılığı borçları, işsizlik sigortası, 31 Mart 2018 tarihi önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacakları girdi.
İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Hilmi Ercan, gazetemize yaptığı açıklamada; “7143 sayılı kanun yayınlandı. Kanun yayınlanmasıyla birlikte sosyal güvenlik prim borcu olanlara ilişkin yapılandırma başlamış oldu. Biz de o günden itibaren yapılandırma başvurularını almaya başladık. Başvurularımız hızla devam ediyor. Özellikle 4B dediğimiz bağkur, sigortalıların geriye dönük, ödenmemiş borçlarının büyük bir kısmının tasviye edildiğini müşade etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

“E-DEVLET ÜZERİNDEN MÜRACAAT YAPILIYOR”

Başvuruların kolaylıkla sağlandığını ifade eden Ercan, “Başvuruyu kurumumuza ödeme yükümlülüğü olan; iş verenlerimiz -çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin-, ikincisi ise kendi sigortalılıklarından dediğimiz 4B bağkur sigortalılarımız. Ödeme yükümlüsü olan sigortalılarımız da bize müracaat ediyorlar. Başvuru yapanların aldıkları şifreler var, e-devlet işveren sistemi üzerinden müracaatlarını yapabiliyorlar. Biz de bunu değerlendirdikten sonra ödeme planı internet üzerinden alınabiliyor. Onaylanmama durumu yok. İnternet üzerinden dönüş alıyorlar.Bağkur üzerinden geriye dönük durdurulmuş hizmet süreleri ve prim borçları ile ilgili kısımlar, dosyaların mevcut olduğu SGK’lar ve il müdürlüklerimize müracaat ettikleri takdirde işlemleri en kısa sürede tamamlayıp kendilerine ödemeleri gereken tutarı bildiriyoruz.” dedi.

“DONDURULMUŞ HİZMET SÜRELERİ YAPILANDIRMA İLE KAZANILABİLİYOR”
Ercan; “28 bin 103 kişi var kurumumuza kayıtlı. Bu kişilerin içinde borçlu durumdakilerin müracaatlarını kabul ediyoruz.” diyerek dondurulmuş hizmet süreleri hakkında; “Yapılandırma ile ilgili ön şart yok. İnternet müracaatları kabul ediliyor, kolay şekilde. Bağkur sigortalılar müracaatlarını yapılandırma talep formlarıyla merkez müdürlüklerine bırakmak suretiyle başvurularını yapabiliyorlar. Dondurulmuş hizmet sürelerini bu yeni yapılandırmayla tekrar kazanabiliyorlar. Bu yeni yapılanma ile dondurulmuş hizmet süreleri müracaat etmeleri halinde çok kolay şekilde ödeyip hizmet saydırabiliyorlar. Bağkur tescili yapılmış kişi, ödemesini yapabiliyor. Sadece çiftçilerimizle ilgili bir fark söz konusu. Çiftçilerimiz tehkifat kesintisi yapılan ama daha önce bağkuru açılmamış çiftçilerimiz makbuzlarla, zirai faaliyetlerini yaptığını kanıtlayıp tekrar bağkura kavuşabiliyorlar.” diye kullandı.

“SAĞLIK YARDIMLARI 31 ARALIK’A KADAR SÜRECEK”
Son olarak, sağlık yardımları ile ilgili yardımlardan bahseden Ercan, “4B sigortalılar koşulsuz, şartsız 31 Aralık 2018’e kadar sağlık yardımlarından faydalanabilecekler.” dedi.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com