İstanbul’da bir gün

Geçtiğimiz cumartesi gününü İstanbul’da gezerek değerlendirdim. Toplam 28 saatlik tatil günümün 12 saati, Çanakkale-İstanbul arasında geçmiş olsa da bu kompakt gezi beni epey tatmin etti.

Valla hiç öyle “Yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat” modunda değilim bugün. Çünkü hakikaten enfes lezzetlerle tanıştım. Eh, madem bir de köşem var; niye sizi de tanıştırmayayım öyle değil mi?

COMMUNITY KITCHEN

İstanbul’a yola çıkmadan günler öncesinde bile kafamda bir tek yer vardı özellikle gitmek istediğim.  Community Kitchen. Tıpkı benim gibi etik vegan olan Oya Toriş hanımefendinin 5 yıl önce kurduğu bu güzel işletme, İstanbul dışında yaşayıp da varlığından haberdar olan her veganın muhakkak uğramak istediği yerlerin başında geliyor.

Beyoğlu’ndaki Kumbaracı Yokuşu No:57’de ister vegan isterse navegan olsun herkese kapısını açan Community Kitchen, size sadece enfes lezzetler sunmuyor, Oya Hanım’ın inanılmaz hoş sohbetiyle kendinizi sıcacık bir ortamda buluveriyorsunuz. Yaz sıcağı ve İstanbul kalabalığı sizi boğduysa nefis bir hibiskus çayı ile serinlerken Vegan Pastane tarafından hazırlanan ve Community Kitchen’da satışa sunulan gökkuşağı pastasıyla yorgunluğunuzu unutabilirsiniz.

Ben yolluk olarak yanıma Oya Hanım’ın hazırladığı dürümü aldım ki bu karar benim cumartesi günü için verdiğim en doğru kararlardan biri oldu diyebilirim. O kadar güzeldi ki tadı damağımda kaldı.

İstanbul’a gidecek olursanız (ister vegan/vejetaryen, isterseniz navegan olun) yiyecek tercihlerinizi vegan mekanlardan yana kullanırsanız size iki önemli faydası olur.

Birincisi ne idüğü belirsiz bir şey yememiş olursunuz ki bu da sizi en küçük ihtimalle bozuk bir mideyle yabancı bir şehirde olmaktan korur. İkincisi ise yepyeni lezzetlere kapınızı açmış olacaksınız ki inanın siz bile niye daha önce bunu denememişim ki diyeceksiniz kendinize.

DİĞER VEGAN MEKÂNLAR

Çanakkale’de ev yemekleri yapan işletmeler ve gözlemeciler ile neredeyse sınırlı olan vegan beslenmede elbette ki büyükşehir farkını hissediyorsunuz. Sadece falafel denilen nohut köftesini satan yerler bile İstanbul ya da benzeri büyükşehirleri ziyaret etmek isteyenler için hem uygun fiyatlı hem de doyurucu alternatifler oluyor.

Bu seferki ziyaretimde yalnızca bir vegan mekana uğrama şansım olsa da, diğer ziyaretim için şimdiden planları yapmaya başladım.

Kadıköy’deki Mahatma Cafe, Muhtelif Mekân, VeggiWich, Fenerbahçe’deki Lana’s Kitchen & Coffee by Veganevden bunlardan bazıları. Umarım en kısa zamanda oraları ziyaret etme şansım da olur.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com