99 yıl önce temeller atıldı

23 Temmuz 1919 günü yapılan ve Kurtuluş mücadelesinde kilit rol oynayan Erzurum Kongresi’nin dün yıl dönümüydü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, konu ile ilgili açıklamada bulundu.

23 Temmuz 1919 günü yapılan ve Kurtuluş Mücadelesi’nin temellerini oluşturan ve yöntemini belirleyen Erzurum Kongresi’nin dün yıl dönümüydü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda Erzurum Kongresi’nde kabul edilen kararları paylaştı. O kararlar sırasıyla; 1.Vatan bir bütündür, bölünemez, 2. Millet, her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı, top yekun kendisini savunacak ve direnecektir, 3. Milli gücü kullanmak ve milli iradeyi hakim kılmak temel ilkedir, 4. Manda ve himaye kabul olunamaz…

Erkek konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “99 yıl önce Kurtuluş Savaşı koşullarında dahi Meclis’i önceleyen Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarından Erzurum’dan mesaj var: Mebuslar Meclisi’nin derhal toplanmasına ve hükümetin yaptığı işlerin milletçe kontrolüne çalışılacaktır” cümlelerini kurdu.

Tunahan Ünsal



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com