Kumkale’de Hasat Dönemi

Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi Anadolu Etap’ın Kumkale Köyü’nde bulunan, 6 bin 200 dekar üzerine kurulu çiftliğinde hasat dönemi başladı.

Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman yeni sezonun başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada “Türkiye’de toplam 25 bin dekar alan üzerine kurulu 8 çiftliğimizde bulunan 3 milyon 500 bin dikili meyve ağacımız için hasat dönemini başlattık. 6 bin 200 dekar alan üzerine kurulu Çanakkale Kumkale çiftliği de, en büyük çiftliklerimizden biri olma özelliğini taşıyor. Duyarlı ve kontrollü tarım uygulamaları ile Kumkale çiftliğimizde; şeftali, nektarin ve kayısı, 860 dekarlık alanda da organik şeftali yetiştiriyoruz” dedi.

“HEDEFİMİZİ DAHA DA BÜYÜTTÜK”

Yetiştirdikleri ürünleri, meyve ve meyve suyu olarak iç pazara sunmanın yanı sıra Çanakkale’den dünyanın dört bir yanına ihraç ettiklerine dikkat çeken Şarman şunları söyledi. “Fabrikalarımızda işlediğimiz meyvelerin yüzde 50’sini başta Avrupa olmak üzere ABD, Latin Amerika ve Japonya’ya ihraç ediyoruz. İhracat kapasitemiz her yıl düzenli olarak artıyor. Bu yıl odağımıza Hindistan, Rusya ve Suudi Arabistan’ı da alarak hedefimizi daha da büyüttük. Son 8 yılda Türkiye’de tarım sektörüne 350 milyon dolar yatırım yaptık. Önümüzdeki dönemde uluslararası pazarlarda yerimizi daha da sağlamlaştıracağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com