Dünya Folkloru Çanakkale’de

Çanakkale Belediyesi ve İç Anadolu Folklor Dernekleri Federasyonu işbirliği ile 20-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Çanakkale Troya Uluslararası Halk Dansları Festivali için Çanakkale’de bulunan folklor ekipleri Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti.
Çanakkale Belediyesi ve İç Anadolu Folklor Dernekleri Federasyonu işbirliği ile 20-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Çanakkale Troya Uluslararası Halk Dansları Festivali için Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Moldova, KKTC, Sırbistan, Gürcistan, Cezayir, Pakistan ve Nepal’den gelen folklor ekiplerini Belediye Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından ağırlandı.

“ÇANAKKALE DANS ARENASINDA BİLİNMİYOR”
Ziyarette konuşan İç Anadolu Folklor Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Önsoy; “Çanakkale çok önemli bir şehir. Ama maalesef halk dansları konusunda Antalya, Uşak gibi halk dansları konusunda uluslararası arenada bilinmeyen bir şehir. Bu sene hem Troia Yılı olması nedeni ile hem de Çanakkale’yi Avrupa ve Balkan ülkelerine daha iyi tanıtmak için böyle bir festivali düzenlemeyi düşündük. Sizin de desteğiniz ve gönüldaşlığınız için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Toplamda 600 katılımcı var. Festivale katılan çeşitli ülkelerden gelen ikişer üçer guruplarımız var. Gruplar Çanakkale’de ağırlanmaktan çok memnunlar. Bizleri davet ettiğiniz için tekrar minnetlerimizi sunuyoruz.” dedi.

“TROİA YILI’NDA FOLKLOR FESTİVALİ ANLAMLI OLDU”

Başkan Gökhan, farklı ülkelerden gelen folklor ekiplerini Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek; “Böyle bir organizasyonu Çanakkale Belediyesi ile birlikte yapmanızdan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Troia Yılında folklor festivalinin yapılması daha da anlamlı oldu. Troia bizim çok önemli bir değerimiz. Çanakkale’de daha önce de festival nedeni ile folklor gruplarını ağırlamıştık. Yine aynı şekilde dost ülkelerden gelen konuklarımızı da ağırlamıştık. Dolayısı ile Çanakkale halkı folklorcüleri ağırlamaktan ve onların oyunlarını izlemekten mutluluk duyacaktır. Çanakkale halkına böyle bir fırsatı sunduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Katılımcılar, Çanakkale halkının ilgisini görerek onları daha iyi tanımış olacaklar. Yurtlarına döndükleri zaman da, Çanakkale ile ilgili olumlu duygular besleyeceklerini umuyorum. Bu noktada federasyon ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ülkelerine döndüklerinde de orada yaşayan yurttaşlarımıza Çanakkale’den sevgilerimizi iletmelerini istiyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından folklor ekipleri Başkan Gökhan’a yerel ürünlerinden takdim ederken, Başkan Gökhan da konuklarına geleneksel Çanakkale seramiği hediye etti.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com