Denize giren köpeklerde neye dikkat etmeli?

Denize girmeyi ve yüzmeyi seven ancak Çanakkale Yeni Kordon’da denize girmesi yasaklanan can dostlarımızda, nelere dikkat edilmesi gerektiği bu haberde…

Öncelikle her köpek denize girmek ve yüzmek zorunda değildir. Bir köpek denize girmek istemiyorsa o köpeği denize sokmak zararlı olabilir. Ancak denize girme kararı almış can dostlarımız için dikkat etmemiz gereken konular mevcut. Deniz suyu içmek isteyen köpeği engellemek gerekir çünkü deniz suyu kusmasına ve ishal olmasına neden olabilir. Köpeğin denizden su içmesine engel olmak için su üzerinde yüzen bir oyuncak iş görebilir. Uzmanlar köpeğin denize girdikten sonra durulanmayıp tuzlu su ile bırakılmasının da doğru olmadığını belirtiyor. Tuzlu suyun köpeğin cildinde kalmasının çeşitli cilt problemlerine yol açabileceği ifade ediliyor. Denizden çıkan köpeğin durulandıktan sonra iyice kurulanması da gerekiyor çünkü kurulanmayan bir köpek hastalanabilir.

“ÖNLEM ALINMASI GEREKEN İNSANDIR”
Öte yandan Çanakkale Yeni Kordon’da köpeklerin denize girmesi Çanakkale Belediyesi tarafından konulan tabela ile yasaklanmıştı. Konuyla ilgili gazetemize konuşan yaşam hakkı savunucusu Devrim Varol; “Özgürlük Parkı’nda da köpeklerin alanı kısıtlandırılmıştı. Sonra yapılan yanlışı anlayıp kaldırdılar. Orası kamuya açık bir alan. Köpekleri denize sokmama gibi bir hak yok. Yasayla onları bağlayacak, biz haklıyız denilecek bir taraf yok. Parklar, siteler, bahçeler hayvanların yaşam alanı. Rahatsız olanlar olabilir ancak sahipli köpek zaten sahibinin yanında kontrol altındadır. İnsanların artık hayvanlarla bir arada yaşamayı öğrenmesi gerekiyor. Hiçbir hayvan denizi ve çevresini kirletmez. Önlem alınması gereken insandır” dedi.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com