“Biz Çanakkale Sevdalısıyız”

Kültürel ve tarihi değerleri oldukça bol olan Çanakkale’de İl Kültür Turizm Müdürlüğü koltuğunda oturan, kenti içeride ve dışarıda temsil eden İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz ile keyifli bir söyleşi yaptık. Aile hayatından, iş hayatına, kültürden turizme kadar birçok konuda sorulan sorulara Kemal Dokuz içtenlikle yanıt verdi. Dokuz’un ailesi ile yapmış olduğu değerlendirmelerde, “Çocuk sahibi olmakla, çocuğa sahip olmak başka bir şeydir” sözü meslek hayatıyla ilgili ipuçları da verdi. Müdür Dokuz ise altını çizerek “Biz Çanakkale Sevdalısıyız” vurgusunda bulunması dikkat çekti.

Çanakkale’de İl Müdürleri ile yapılacak olan röportaj serimizin ilki İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz ile gerçekleşti. Kemal Dokuz ile samimi olarak gerçekleştirdiğimiz söyleşide kolay ve zor sorularımıza içtenlikle yanıtlar aldık. Dokuz, iki noktada yaptığı tespitleri ile yapmış olduğu iş ve aile hayatını bir çırpıda özetlemiş oldu. Dokuz aile hayatıyla ilgili, “Çocuk sahibi olmak ile çocuğa sahip olmak arasında fark vardır” derken, İl Müdürlüğü ile ilgili, “Biz Çanakkale sevdalısıyız. Her yaptığın işte ben karşımdan ne alıyorum diye değil, ben bulunduğum iş sayesinde kente ve bireylere ne katıyorum” vurgusunda bulundu.

* Kemal Dokuz Kimdir?

Çanakkale Eceabat, 1969 doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Eceabat ve Çanakkale’de gördükten sonra Yüksek Öğrenimimi de Konya Selçuk Üniversitesi’nde tamamladım. Meslek hayatıma 1992’de öğretmenlik ile başladım. Arkasından 2009-2014 yılları arasında doğduğumuz, büyüdüğümüz ilçede bir dönem yerel hizmetlerde belediye başkanlığı yaptım. 4 yıldan beri de Kültür Turizm Bakanlığında İl Müdürü olarak görev yapmaktayım.

* Baba olmak mı daha zor yoksa İl Müdürlüğü mü?

“Çocuk sahibi olmakla, çocuklara sahip olmak farklı şeyler”

Babalık önemli ve güzel bir şey… Üç tane çocuğum var. En büyük oğlumuz, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve şuan avukat. Ortanca oğlum yine bu sene Konya’da Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Bir de küçük kızımız var o da bu sene ilkokulu bitirdi. Çocuk sahibi olmakla, çocuklara sahip olmak farklı şeyler.  Çok şükür, iyi çocuklara sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bütün memleketimin insanlarının çocukları ile ilişkilerinin iyi olmasını, huzurlu ve mutlu olmasını temenni ediyorum. Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz. Zaman zaman evde çocuklarımızla, 15 Temmuz Darbe Girişimi olayından tutun da siyasal olaylar, eğitim, kültür, tarih ve coğrafya konularında konuşur istişare ederiz.

“Telefona Hapsolmuş Beyinler Var”

Ülkemizdeki gençlerimiz olaylardan bihaber, o anlamda asosyaller müthiş bir teknoloji düşkünlüğü var. Bilgisayar ve cep telefonuna hapsolmuş beyinler, gönüller var. Belki önümüzdeki süreçte tıp dünyası teknoloji bağımlılığı gibi bir hastalık doğuracak. İnsan sosyal ve toplumsal bir varlık. Biz toplumsal varlık özelliğimizi kaybedersek, o zaman çocuklarımızı ve insanlığımızı kaybetmiş oluruz.

* Kültürel ve Tarihi altyapısı olan bir ilin Kültür Turizm Müdürü olmak nasıl bir duygu?

“Toplum Bana Ne Kattı Değil, Ben Topluma Ne Kattım”

Biz Çanakkale sevdalısıyız. Ben Kemal Dokuz olarak doğduğum topraklara, bu memlekete ne verdim diye düşünürüm. Her devlet, ülkenin maddi, ekonomik kaynakları arttığında bu ülkenin halkına daha fazla hizmet sağlamak ister. Bu ülkede hangi konum ve mevkide olursan ol işini severek yaparsan bir sıkıntı olmaz. 25 yıldır bulunduğum bütün makam ve mevkilerde bakış açım hep böyle olmuştur. Toplum bana ne kattı değil ben topluma ne kattım.

“Kültür Değerdir, Turizm Pazarlamadır”

Çanakkale tarih, kültür, turizm şehri dedik. Kültür ve turizmi bana tanımla dediklerinde Kültür bir toplumun yaşadığı değerlerin toplamı iken Turizm ise bu değerlerin pazarlanması olayıdır. Çanakkale destanlar şehridir… Truva’nın yüzde 60’ı ormanlarla kaplı, Bozcaada ve Gökçeada denize girilecek koyları ve mavi bayraklı plajlarıyla ünlü. Gökçeada şuan sörf turizmi ile İzmir Alaçatı ve Çeşme’yle rekabet edebilecek düzeye geldi. Alan geniş ama altyapı ile ilgili hazırlıklarımızın olması gerekiyor. Daha çok turistik yerlere ihtiyacımız var ve gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz konaklama imkanlarına yatırım yapmamız gereklidir.

* 2018 Troia Yılı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

“Troia Yılı bir başlangıçtır”

Bu sene çok önemli uluslararası ve ulusal anlamda organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Bakanlığımızın ve Çanakkale Valiliğimizin de himayelerinde kültürel ve sanatsal etkinlikler oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecek. Troia Yılı bir başlangıçtır ve bundan sonraki gelişim periyodu için kentin ilerlemesi için bir basamaktır. Hem turizm hem de ekonomik anlamda girdisi önümüzdeki yıllarda daha çok ortaya çıkacaktır. Birçok sportif ve kültürel etkinlikler; maraton, bisiklet sürüşü, dünyanın en ünlü yüzücülerinin olduğu boğaz geçişi yapıldı. Yılın ikinci yarısında da ses getirecek etkinlikler yapılacaktır. Bize bu süreçte çok büyük işler düşüyor. Çanakkale bizim sevdamız. Çanakkale’nin daha iyi konuma gelmesi için gözümüze uyku girmiyor. Mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz.

* 2018 Troia Yılı’nda en vurucu olay ya da etkinlik nedir?

2018 Troia yılının en önemli faaliyeti, organizasyonu; Troia Müzesi’nin açılması olacaktır. Müzede Çanakkale’nin birçok yer altından çıkmış arkeolojik eserleri sergilenebilir hale gelecektir. Depolarımızda sergilenemeyen, yurtdışından getirilen eserler ya da İstanbul ve Ankara’da bulunan Troia hazinelerinin büyük bir kısmı artık Çanakkale topraklarında bulunacak. Çanakkale, uluslararası boyutta dünyadaki en önemli arkeolojik müzelerden birisine kavuşmuş olacak…

* 2018 Troia Yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi ile koordineli çalıştığınızı düşünüyor musunuz?

“Kurumlarla Barış İçerisinde Hareket Ediyoruz”

Kentin bütün kurumlarıyla barış ve uyum içerisinde hareket ediyoruz. Sadece Troia Yılı etkinlikleri değil, bu kente katma değer sağlayacak birçok projede beraber çalışıyoruz. Kütüphane ve kültür merkezi binamız, Çanakkale Belediyesi yerel yönetim ile birlikte tekrar yapacağız. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nin olduğu yere Çanakkale Belediyesi sosyal tesis amaçlı kullanılmak üzere bir bina yapacak. Çanakkale Belediyesi de karşılığında Bakanlığımıza kütüphane ve kültür merkezi olması için nikah salonunun arka tarafındaki otopark verildi. Bundan sonrada bu şehirde el birliği ile çalışmalara devam edeceğiz. Müdürlük olarak hem Belediye ile hem de diğer kamu kurumlarıyla tam bir mutabakat içerisindeyiz.

* 2018 Troia Yılı ile ilgili 3 olumlu ve 3 olumsuz şey nedir?

Olumlu Noktalar:

İyi olan şeylere değinecek olursam özetle, Birincisi; Troia Antik Kenti’nin bulunduğu bölgenin bir milli park olarak belirlenmesi bizim için büyük bir kazançtır. İkincisi; Ağustos ya da Eylül ayında açılacak olan ve dünyanın sayılı Arkeoloji Müzelerinden olan Troia Müzesi. Üçüncüsü ise; Bölgeyi kalkındıracak olan ve etkinlikler bağlamında bölgede hareket yaratacak olan Likya Yolu’nun bir benzeri olan Troas Yürüyüş Yolu

Olumsuz Noktalar:

Troia yılı kapsamında karşılaştığımız aksaklıklar ya da daha iyi yapabilirdik dediğimiz konuların başında, Birincisi Proje eksikliği. İkincisi Altyapı sorunu… Altyapı sorunu dediğimizde konuya ulaşım, konaklama ve daha iyi şehirleşme ihtiyacı göze çarpıyor. Çanakkale Merkez’de çarpık kentleşme ve imar problemleri yaşanmaktadır. Üçüncü nokta ise Tanıtım konusunda eksiklikler yaşandığı görülmektedir. Tanıtım konusunda şöyle bir durum da var, vatandaşlarımızın Troia Yılı kapsamında yapılan etkinlikleri ve faaliyetleri takip etmeleri de tanıtıma katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

* Belediye Başkanı olmak mı daha anlamlıydı yoksa İl Kültür Turizm Müdürü olmak mı?

Belediye Başkanlığı ve İl Müdürlüğü’nün farklı işçilikleri farklı dinamikleri ve farklı iş alanları mevcut. Belediye Başkanlığında halk ile devamlı iletişim halinde, iç içe olman ve toplumsal sorunlarla da ilgilenmen gerekiyor. Kültür Turizm Müdürü olmak daha lokal bir durum ama şu bir gerçek her ikisinde de hizmet var. Belediye Başkanı olsanız da, Müdür olsanız da ikisinin de ortak noktası vatandaşa ve memlekete hizmet. Bizler Çanakkale için sevdalanmış kişileriz. Uykusuz da kalsak Çanakkale’ye hizmet etmek en önemli görevimiz.

* Kemal Dokuz’u tekrar Belediye Başkanı olarak görür müyüz?

“Taşın Altına Elimizi Koyarız”

Nasip. Olmaz da demiyorum olur da demiyorum. Onu o gün ki şartlar belirler. Büyüklerimiz değerlendirir ve bize bir görev verirlerse biz görevden kaçmayız. Taşın altına elimizi koyarız. Hangi konumda ve makam da olursak olalım, biz hizmetimize hizmet etmeye her zaman devam edeceğiz.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com