5 Kişiye Hayat Oldu

Bu hafta sonu ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 1 çocuk annesi Afitap Kınalı, organlarıyla 5 kişiye umut oldu.

Evinde beyin kanaması geçiren Afitap Kınalı, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi H. Betül Altınışık ve sağlık memuru Mustafa Öner’in görüştüğü aile, Afitap Kınalı´nın organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Afitap Kınalı’nın Karaciğeri Bursa Özel Acıbadem Hastanesi, böbreği Bursa Özel Acıbadem Hastanesi ve diğer böbreği Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, 2 korneası Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde 5 ayrı hastaya nakledildi.

Acılı aileye gösterdikleri duyarlı ve onurlu davranış için teşekkür eden Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi H. Betül Altınışık, “Afitap Kınalı isimli hastamız, beyin kanaması nedeniyle ameliyat olduktan sonra yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Yoğun bakımda yapılan tüm tıbbi müdahaleye rağmen maalesef beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi de çok onurlu bir davranışta bulunarak organları bağışlama kararı aldı. Bunu da Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne bildirdik. Yapılan doku ve kan testleri sonucunda 1 böbrek ve 2 kornea Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, karaciğer ve diğer böbrek Bursa Özel Acıbadem Hastanesi’ne gönderildi. Aileye çok teşekkür ediyoruz. Böylece binlerce organ ve doku bekleyen insanlarımızdan 5´ine umut oldular.” diye konuştu.

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur ise “Kınalı ailesinin göstermiş oldukları erdemli davranış ve büyük fedakârlık için kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde organ bağışı bekleyen binlerce hastamız var. Fakat en büyük eksiğimiz verici problemi. Ailemiz almış olduğu bu kararla güzel bir örnek oldular.” diyerek merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com