“ÇOMÜ yeniden huzurlu ortama kavuştu”

15 Temmuz 2016 Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Yıl Dönümü Kapsamında “12 Eylül 1980 Darbesi ile 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminin Toplumsal ve Siyasal Sonuçlarının Karşılaştırılması” konferansı Cemil Meriç Konferans Salonunda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, “12 Eylül 1980 Darbesi ile 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminin Toplumsal ve Siyasal Sonuçlarının Karşılaştırılması” başlıklı sunumuna geçti. Türkiye’de yaşanan darbelerin, darbe girişimlerinin neler olduğunu, ekonomik ve toplumsal olarak ne gibi sonuçları olduğunu kronolojik olarak aktaran Prof. Dr. Hüseyin Erkul, sunumunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde gerçekleşen personel soruşturma süreci hakkında da bilgiler verdi:

“REKTÖR ACER’E DİK DURUŞU NEDENİ İLE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“FETÖ/PDY ile mevcut ve ciddi şüpheleri bulunan 326 akademik personel hakkında disiplin soruşturması yapmak üzere Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in talimatı ile bir akademik personel soruşturma komisyonu oluşturuldu. İkinci bir komisyon da idari personel için kuruldu. 116 idari personel hakkında idari soruşturma yapıldı. 326 akademik personelden iktisakı ve irtibatı tespit edilenlerden 207’si Kanun Hükmünde Kararname (KYK) ile kamu görevinden çıkarıldı. Diğerleri tekrar görevine iade edildi ve bu süreç yaklaşık 2 yıl sürdü. Bu süreçte yer alan komisyon üyelerine çok teşekkür ediyorum. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e ise FETÖ/PYD soruşturmalarına müdahil olmadan, sergilediği dik duruş nedeni ile çok teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Hüseyin Erkul’un sunumun ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, bu tür darbelerden ve darbe girişimlerinden dersler çıkarmanın çok önemli olduğunun altını çizdi.

ÇOMÜ YENİDEN HUZURLU BİR ORTAMA KAVUŞTU

Rektör Acer, ÇOMÜ’nün bu badireyi tüm Türkiye gibi yaşadığını ve atlattığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın baştan beri kararlı duruşu hepimizin cesaret kaynağı olmuştur. Bu kararlı duruş hepimize örnek olmalıdır” diyerek ÇOMÜ’de gerçekleştirilen FETÖ/PDY ile mücadele sonucunda ÇOMÜ’nün tekrar huzurlu bir ortama kavuştuğunu vurguladı.

“ÇOMÜ’de gerçekleşen soruşturma sürecinde tüm hocalarımızla daha ilk günden itibaren birlikte kararlı bir duruş sergileyerek bu süreci yürüttük. Bu bir kişinin başarısı değil. Bu, ben ve benim gibi düşünen, bu sıkıntıyı görmüş, bu üniversiteyi bir üniversite haline getirmeye odaklanmış bütün arkadaşlarımızla beraber göstermiş olduğumuz kararlı duruşun sonucudur. Bu sorumluluk ve yetki bizlere verilmişti ve biz de elimizden geleni yaptık. Özellikle komisyonda çalışan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu uzun ve yorucu bir süreçti. Ancak sonuç itibari ile üniversitemiz tekrar huzurlu bir ortama kavuşmuştur. Bunun değerini bilmeliyiz. Bu kolay oluşmadı. Dolayısıyla buna sahip çıkmamız lazım ki üniversitemizde hep beraber oluşturduğumuz gelişme ivmesini devam ettirebilsin.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com