Yeniden yapılanacaklar

24 Haziran seçimlerinin sonucu gösterdi ki, Çanakkale’de partilerin tümü yeniden yapılanacak. Sandıktan çıkan seçim sonuçları bunu gösterdi.

Kendi hesaplarına göre partisini seçimin galibi ilan eden AK Parti de yeniden yapılanacak. CHP de yeniden yapılanacak. Her iki siyasi partide de esas oğlanlar değişmezken, baş aktörlerden bazıları, bulundukları koltuklarından uzaklaşacaklar. Kim kalır? Kim gider? Bunu da ilk 6 aylık süreç içerisinde birlikte göreceğiz.

AK Parti de öncelik olarak Belediye Başkan Adayının isminin kim ya da kimler olacağı üzerinde duruluyor. Hemen yazımın başında söyleyeyim. Bu partide eski İl başkanlarının ismi birçok koltuk ya da makam için geçiyor olması çok bir anlam ifade etmiyor. Çünkü kuruluş tarihinden bu yana İbrahim Köşdere’nin dışında hangi isim bir makama geldi ya da getirildi?

Bir isim var ki eski İl Başkanlarından, ‘belki’ denilebilirdi. Ama O da kendi siyasi yol haritasını, birlikte olduğu hırslı isimler tarafından yanlış çizdi. Sonuç, beklemek ve şimdiye kadar gidilen yolun yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Kim mi bu isim? Eski İl Başkanı Yeşim Karadağ. Eşi Cuma Karadağ dışında tüm ekibini sil baştan yapması gerekiyor.

Bu partide tüm raconu yeniden, Grup Başkanvekili seçilmeyi başaran Sayın Bülent Turan keser. 24 Haziran seçim sonuçlarından sonra ortaya çıkan oylara bakıldığında da, Çanakkale seçmeni Sayın Turan’ın liderliğini ilan etmiş oldu. Sayın Turan da her geçen gün Çanakkale siyasetinin köşe başı taşlarını daha yakından tanıyıp, ikili ilişkilerini geliştirdiğini de gözlüyoruz. Bugüne kadar çevresinde bulunan birçok ismin yerine, sosyal ayağı olan, tabanı olan yeni isimlere yer açmaya başladığı söylenebilir. Sayın Turan’ın belki de önümüzdeki günlerde siyaset yapma yöntemi bile değişebilir. İyi izlememiz gerekiyor.

CHP’de ise fırtına öncesi sessizliği hakim. Partinin tek lideri olarak kabul edilen Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan, seçim sonuçlarının ardından tüm gelişmeleri izlemeye almış durumda… Sayın Gökhan’ın, çevresi ile parti teşkilatları değil belki ama partilileri ile inceden sıkıntılarının başladığı söylenebilir. En azından parti içerisinde kendisine, inceden sesler yükseldiğini gözleyebiliyoruz. Tüm bu gelişmelerin içerisinde Sayın Gökhan’ın da kendi yol haritasını Temmuz ayının son haftasında açıklamasını tahmin ediyorum. Temmuz ayının son haftası CHP için de önemli bir tarih olacaktır.

CHP içerisindeki diğer aktörlerin olası bir Genel Merkez değişikliği ihtimaline karşı sessiz ve sakin bekleyişi sürüyor. İl Başkanı İsmet Güneşhan, gelişen bazı olaylara uzaktan baktığı için kişisel gücünü her geçen gün kaybettiğini gözlüyoruz. Sayın Güneşhan, “Problem yok” deyimi ile çevresindeki herkese yeşil ışık yakmaya çalışıyor. Partililer de bu durumdan tıpkı Güneşhan’ın yakın çevresi gibi rahatsız. Cesareti olsa ipi göğüsleyecek ama.

CHP’de en etkin, en dikkat çeken isim olarak Siyasi Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar olarak gözleniyor. Sayın Başkan yardımcısı hem partide, hem de Belediye’de kendi ekibini kurdu. Her geçen gün de daha güçlenerek parti içerisindeki konumunu güçlendiriyor. İl yönetimi ile merkez ilçe yönetimleri içerisinde, bireysel isimleri var. Öyle ki bu isimler, bağlı oldukları yönetim kurulu başkanlarından önce Rebiye Ünüvar’ın sözcülüğünü ve destekçiliğini yapıyorlar. Sayın Belediye Başkanı Gökhan’ın da bu konuda yol açtığını söylersek, konuyu abartmış olmayız.

Tüm bu gelişmeler ışığında baktığımızda AK Parti, net tavırlar içerisinde yerel seçimlere hazırlanıyor. CHP ise geçmişten bu yana halının altına süpürdüklerinden kurtulup, önüne bakmaya çalışıyor. İlçe büyüklüğündeki Kepez adaylarının durumu gelişmelerini de sizlerle paylaşacağım. Bu arada CHP’de Muharrem Erkek’in ne düşündüğü, ne yapacağı, kiminle birliktelik kuracağı, eski ekibi ile birlikte hareket edip etmeyeceğini, diğer iki siyasi parti MHP ve İYİ Parti analizi ile birlikte sizlerle paylaşayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com