Sanatın yeni ve genç alanı: Sub

Sub, 26 Temmuz’da gerçekleşecek proje RJNR’nin açılışı öncesi, prova açılışıyla 15 Temmuz Pazar günü saat 18:00’de kapılarını ilk kez açtı. Yeni Havra Sokak’ta açılan Sub, önümüzdeki süreçte kültür-sanat projeleriyle adından söz ettirmeye devam edecek.

Çanakkale merkezli bir kültür ve sanat girişimi olan “Sub”, Nisan 2017’de İlayda Tunca tarafından başlatıldı. İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan Havra’nın yanında yer alan Yeni Havra Sokak’taki bir harabenin stüdyoya dönüştürülmesi ile mekânlaşan alanda performanslar, RJNR Fanzine, sanatçı konuşmaları, atölyeler, gösterimler, paylaşım çemberi toplantıları, okuma grupları, sanatçı ağırlamaları, takas buluşmaları, sergiler gibi çeşitli etkinlik serileri düzenlenecek. Bağımsız bir sanat inisiyatifi kimliği ile ön plana çıkan Sub, farklı kültürlerden kişilerin paylaştığı, keşfettiği ve ürettiği bir buluşma noktasına dönüşecek.

Çanakkale’de gençler için ticari olmayan bağımsız bir alan olmadığını belirten Sub’un kurucusu ve RJNR projesinin direktörü İlayda Tunca mekân ile ilgili olarak; “Gençlerin kendilerini özgürce ve özgünce ifade edebilecekleri bir alan. Vizyon oluşturarak hareketlilik yaratmayı ve hareket yakalamayı amaçlıyoruz. Gençler olarak, mevcut birkaç seçenek içinde yer almak için ödün vermekten ziyade, farklı kültürlerden insanların yaratıcı faaliyetler dizisi ile birlikte paylaşabileceği, araştırabileceği ve üretebileceği alternatif, güvenli ve sürdürülebilir bir alan yaratmak hayati önem taşıyor” dedi.

BEŞ AYLIK PROJE START ALDI
Sub’ta ilk düzenlenecek olan ilk projenin adı “RJNR” olacak. RJNR, özellikle gençlerin kendilerini çevreleyen güncel meseleleri yaratıcı ve özgürce ifade etmek için ilham ve motivasyon bulabilecekleri, alternatif ve güvenli bir alan yaratmayı amaçlayan, beş aylık bir kültür ve sanat projesi olarak duyuruldu.
Belçika menşeli La Route des Défis işbirliği ile bir kitlesel fon ile desteklenecek RJNR,  26 Temmuz ve 21 Aralık 2018 tarihleri arasında Sub’ta gerçekleştirilecek.  RJNR projesi, 5 takım 8 kişilik otostopçu gruplarının Avrupa’nın çeşitli merkezlerinden Çanakkale’ye yola çıkmaları ile başladı. Sub’un açılışı da özellikle otostopçuların yola çıktığı gün olan 15 Temmuz 2018 olarak seçildi.

Avrupa’nın çeşitli merkezlerinden Çanakkale’ye doğru yola koyulan otostopçu takımları, seyahatleri süresince LRDD’nin internet sitesi üzerinden çeşitli meydan okumalar alıyor. Meydan okuyucular tarafından belirlenen bir zorluk ve bağış tutarı ile, takımın zorluğu başarıldığını kanıtlamasıyla (bir fotoğraf, video, vb.) yapılan bağış projeye aktarılıyor. Herkesin meydan okumaya davetli olduğu bu proje hakkında ayrıntılı bilgi almak ve katılmak için “ http://laroutedesdefis.com/tr/ ” adresinin ziyaret edilebileceği belirtildi.

SERGİ DEVAM EDİYOR
Sub, 15-22 Temmuz arası Pazartesi günleri hariç, 11:00 ile 19:00 saatleri arasında kapılarını tüm gün açık tutacak. İlayda Tunca ve Selver Yıldırım tarafından atölyede üretilmiş resimler Sub’da sergilenmeye devam ediyor. Sub tarafından yapılan duyuruda; “Proje RJNR ile ilgili bilgi almak isteyen herkesi bekliyoruz. Ayrıca facebook.com/PROJERJNR ve instagram.com/sub.squ adreslerinden süreci takip edebilir, etkinliklerden haberdar olabilirsiniz” denildi.

Atakan Alkış, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com