Milli Birlik Pekişti

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla dün tarihi yarımadada anma törenleri düzenlendi. Törenler, Şehitler Abidesi’nden başlayarak Alçıtepe Camii’nde son buldu. Sabah saatlerinde yarımada da başlayan ve öğlene kadar farklı lokasyonlarda devam eden törenlere kentteki protokol üyeleri ve yüzlerce vatandaş katıldı. 15 Temmuz Çanakkale’de ikinci yıl dönümünde anılmış oldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Gelibolu Yarımadasında bulunan Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törene, Vali Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, protokol üyeleri, il müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“15 TEMMUZ’DA HAİN BİR SALDIRIYA MARUZ KALDIK”

Tören Vali Orhan Tavlı’nın büste Çanakkale Valiliği’nin çelengini sunmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saydı duruşu ve istiklal marşına geçildi. Daha sonrasında kürsüye çıkan, Tarihi Alan Başkanlığı’nda görevli tarihçi Hüseyin Taştan, “Anadolu toprağını yurt yapmak ve onu korumak için geçmişten günümüze ağır bedeller ödedik. Türk milleti olarak her defasında vatanımıza sahip çıktık, tüm belaları def etmesini bildik. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşi ile son özgürlük mücadelemizi verdiğimizi düşünürken 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir saldırıya maruz kaldık.

“MİLLETİMİZ DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI”

Milletimiz yine yeniden canı pahasına tankın, topun, tüfeğin karşısına dikilerek devletine, iradesine ve demokrasisine sahip çıktı. Bugün burada Şehitler Abidesi’nin önünde tarihin akışını, dünyanın çehresini değiştiren Çanakkale destanının yazıldığı yerde Türk milletinin fertleri olarak diyebiliriz ki; aziz şehitlerimiz, huzur içinde uyuyunuz. Emanetiniz emin ellerdedir. Bizler; sizlerden teslim aldığımız emaneti dünya durdukça çelik bileğimiz ile sımsıkı kavrayacak, bizden sonra sağ kalana teslim etmedikçe son nefesimizi vermeyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenin ardından protokol üyeleri Zığındere Şehitliği’ne ziyarette bulundular. Zığındere Şehitliği’nde dualar okundu ve protokol üyeleri sembolik şehitliklere karanfil bıraktılar.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com