Kümes Hayvanı Kesimi Artıyor

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Mayıs ayı kümes hayvancılığı üretimi veri analizinde kümes hayvanı kesimi oldukça arttığı gözlemlendi.

Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 arttı ve 1,6 milyar oldu.Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 8,5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,9 arttı.

Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %15,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,3 arttı.Tavuk eti üretimi 200 kümes hayvancılığı üretimi için çalışma yapan TÜİK, Mayıs 2018 için kümes hayvanı kesiminin oldukça yükseldiğini belirtti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı.

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com