Kümes Hayvanı Kesimi Artıyor

4 sene önce Ekonomi
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Mayıs ayı kümes hayvancılığı üretimi veri analizinde kümes hayvanı kesimi oldukça arttığı gözlemlendi.

Tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 arttı ve 1,6 milyar oldu.Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 8,5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,9 arttı.

Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %15,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,3 arttı.Tavuk eti üretimi 200 kümes hayvancılığı üretimi için çalışma yapan TÜİK, Mayıs 2018 için kümes hayvanı kesiminin oldukça yükseldiğini belirtti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı.

Haber Merkezi

 


Bu haber 14/07/2018, Cumartesi günü yayınlandı, 142 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com