ELDER, “Çocuk Saldırıları Toplumsaldır”

ELDER Kadın Danışma Merkezi Cuma günü Morabbin Parkı’nda saat 17.00’de, “Çocuklara cinsel istismar ve Çocuk Cinayetleri” ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

ELDER son zamanlarda çocuklar üzerinde artan şiddet olayları ile ilgili Morabbin Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Saat 17.00’de Cuma günü gerçekleşen basın açıklamasına CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan da katıldı.

“Art Arda Gelen Haberler Türkiye’yi Yasa Boğdu”

ELDER’in yapmış olduğu açıklamayı ELDER K.D.M Başkanı Fatma Erdoğan, “Eylül, Leyla, Ufuk, Yusuf, Derya ve kaybolan daha nice çocuklarımız… Bir hafta içinde art arda gelen Eylül ve Leyla’ya tecavüz ve vahşice cinayet haberleri Türkiye’yi yasa boğmuştur.

“Cinayetlerde Kılını Kıpırdatmayanlar Suçludur”

Türkiye’de sekiz yılda 104 bin 531 çocuk kaybolmuştur. Bu sayı birçok ülkenin sayısından daha fazla kayıp çocuklar için çocuk istismarını durdurmak için çocukların uğradıkları vahşice cinayetler için kılını kıpırdatmayanlar, çocuk istismarının araştırılması önergesine TBMM’de ret edenler, Eylül, Leyla ve daha nice çocuğun ölümünden sorumludur.

“Çocuğa Yönelik Saldırılarda Sorun Toplumsaldır”

Çocuğa yönelik cinsel istismar hastalık veya bireysel bir sapkınlık değildir. Sorun toplumsaldır. Çocuk istismarı toplumdaki erkek egemen uygulamaların sebep olduğu bir şiddet suçudur. Çocuklar üzerinde tahakküm kurulacak nesneler değil, hak ve özgürlük sahibi bireylerdir.

“Kalıcı Çözümler İçin Göreve Davet Ediyoruz”

Çocuklar için etkili, kolay ulaşılır, hak temelli ve güvenilir başvuru mekanizmaları oluşturulmalıdır. On sekiz yaşın altındaki her birey çocuktur. Tüm yasalar buna göre düzenlenmelidir. Devletin pozitif hükümlülüklerini tekrar hatırlatıyor, çocuğun ihmal ve istismardan korunması için sorunun anlamsız ve politik tartışmalardan arındırılarak sorunun bütün yönleriyle değerlendirilerek kalıcı çözümü için kamu kurum ve kuruluşlarını gerekli çalışmaları yapmak üzere göreve davet ediyoruz” cümleleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com