“Rus Domates Yiyecek Diye Biz Pahalı Yiyoruz!”

4 sene önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin yerli üretimde ihracat kaynağı olan domates ve şeftalide son günlerde etiket fiyatları vatandaşı tatmin etmiyor. İhracattan dolayı yüksek seyir eden fiyatlar vatandaşın tepkisine neden oldu. Kentliler Rusya’ya domates gidiyor diye biz neden kendi ürünlerimizi pahalı tüketiyoruz tepkisinde bulundular.

Çanakkale’nin medarı iftarı olan Çanakkale dışındaki illerde Çanakkale ile anılan domates son günlerde otomatiğe bağlanmış bir şekilde 3 TL’den alıcı buluyor. Normal şartlarda sezonunda 1 TL’ye seçilerek alınan domatesin bu yüksek seyri ihracata bağlandı. Esnaflar ihracattan dolayı domatese talep olduğunu ve bu talebin otomatikman fiyatları yükselttiğini belirttiler. Bu noktada vatandaş devreye girerek, “Rus domates yiyecek diye biz neden 3 TL ödüyoruz” vurgusunda bulundu. Vatandaşlar eskisi kadar domates yiyemediklerinden şikayetçi.

“Kendi Toprağımız Bize Yabancılaştı”

Pazarda yerli ürünlerde yüksek fiyat problemi şeftalide de kendisini gösterdi. 2 TL’den pazara giren şeftali bu hafta Cuma Pazarı’nda 3 TL bandına yanaştı. Vatandaş kendi toprağımızdan çıkan ürün bize yabancılaştı dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/07/2018, Cuma günü yayınlandı, 240 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com