Almanya’dan Türkiye’deki sokak hayvanlarına yardım yapıyor

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Atilla Sönmez, 2008’de Almanya’nın Dortmund kentinde kurduğu dernek ile tüm Türkiye genelindeki sokak hayvanlarına yardım ediyor.

1980’li yıllarda gittiği Almanya’da 2007 yılında emekli olduktan sonra, 2008 yılında Türkçesi, “Türkiye’deki sokak hayvanları için yardım” anlamındaki  Vehist Derneği’ni kuran Atilla Sönmez, 1996 yılından beri kişisel olarak sokak hayvanlarına yardım ediyor. Yaptığı yardımları kurumsallaştırarak tüm Türkiye’deki sokak hayvanlarına yardım eden Sönmez’in derneğinde Türk ve Alman üyeler bulunuyor. Sönmez’in yardım yaptığı yerler arasında Yardım yaptığımız yerler arasında Gelibolu, Çandarlı, Bergama, Fatsa, Kütahya, Bitlis gibi yerler var.

Çanakkale’deki sokak hayvanlarının kısırlaştırılması için Almanya’dan getirdiği üç veterinerden birinin kendisine “Bu işi tek başına sen yürütemezsin. Bir dernek kur. Ben de dernek kurmanda yardımcı olacağım” demesi üzerine emekli olduktan sonra Dortmund’ta yedi kişi bir araya gelerek Vehist derneğini kuran Sönmez, Almanya’da da tanınan bir isim. Üç defa Almanya devlet televizyonuna çıkan Atilla Sönmez, topladığı yardımlar ile Türkiye’de ve Almanya’da haberlere konu olmuş.

Vehist Derneği’nin yardımları Avrupa Birliği’nde yer almayan Türkiye’ye olduğu için Almanya’daki resmi kurumlardan yardım alamadıklarını belirten Sönmez; “Kendi çevremiz, yakınımız, üyelerimizin katkılarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Fazla bütçemiz yok, buna rağmen bütün imkanlarımızı dernekteki arkadaşlar ile toplayarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Nerede bir imdat sesi duyarsam oraya yetişmeye çalışıyorum”

Derneğin kurulduğundan beri Türkiye’nin çeşitli yerlerine yardım götürdüklerini söyleyen Sönmez; “Nerede bir imdat sesi duyarsam oraya yetişmeye çalışıyorum. Yardımlarımı kuru mama yardımı, kısırlaştırma projeleri, kulübe yardımı şeklinde yapıyorum. Her ay 1 ile 1.5 ton arası kuru mama yardımını çeşitli yerlere gönderiyorum. Samimi olarak çalışan, çaba gösteren ve başka yerlerden yardım alamayan derneklere ve kuruluşlara destek olmaya çalışıyorum. Yaptığımız yardım kızgın taşın üzerine bir damla su gibi gelir belki çünkü Türkiye’deki bu sorun çok büyük. İnsanlar biraz bu konuda çok zayıf. Her ne kadar çeşitli yerlerde bu konuda bir takım çalışmalar yürütülse bile yeterli olmuyor. Belediyeler bu işi sadece göstermelik olsun diye yapıyor; bazıları hiç yapmıyor.

“Bu memleketteki hayvanseverlerin işi çok zor”

Sönmez konuşmasının devamında; “Çok zor bir iş ancak hiçbir iş yapmamaktan daha iyidir diyerek sürdürmeye çalışıyoruz. Bu memleketteki hayvanseverlerin işi çok zor. Hepsi hem dışlanıyorlar hem de çaresiz kaldıklarını kabul ediyorlar. Dolayısıyla birçoğunun psikolojileri de bozuluyor. Ben de bu memlekete geldiğimde onların halini daha iyi anlıyorum. Onların acılarını paylaşmaya çalışıyorum” ifadelerini dile getirdi.

Atakan Alkış

 


Bu haber 13/07/2018, Cuma günü yayınlandı, 255 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com